Poğaçalar

Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

  | 

Poğaça yapımı, ülkemizde hemen hemen her evde yapımı gerçekleşen lezzetli bir yiyecek olması nedeni ile yapılışındaki değişiklikler büyük bir dikkat ile takip edilmektedir. Kimileri ayarlarını tutturamasa da birkaç deneme de lezzetli ve yumuşak bir poğaça yapımını öğrenilebilir. Basit ve herkesin bildiği bir poğaça tarifine aşağıda yer verilmiştir.Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Malzemeler

 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket yaş maya (42 gr)
 • 2 silme tatlı kaşığı tuz
 • 4 yemek kaşığı şeker
 • Yaklaşık 7 su bardağı un

Üzeri için;

 • Yumurta sarısı
 • Susam

Hazırlanışı:

Yoğurma kabına ılık su ile birlikte ılık süt, yaş maya ve şeker alınarak karıştırılır. Mayanın iyi kabarması için süt ile suyun el yakmayacak şekilde ılık olması gerekiyor. Ardından mayanın erimesi sağlanır. Sonra sıvı yağ, yumurta, tuz ve şeker de eklenerek karıştırılır. Un az az eklenerek yoğurulmaya başlanır. Önemli olan unu az miktarlarda ekleyerek yavaş yavaş iyice yoğurmaktır. Yoğurulan hamur 30-45 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparılarak elde yuvarlanıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülüp, susam serpildikten sonra 20 dakika kadar daha bekletilir. 190 derece fırında pişmeye bırakılır. Pişme süresi fırına göre değişebilir ama 20-25 dakika kadar bir sürede pişecektir.

Poğaça sunulmaya hazır şekilde ister gün arasında, isterse kahvaltıda ekmek yerine kullanılarak tüketilebilir. Çocukluk yıllarının alışkınlıklarından olan bu poğaçaların arasına salatalık domates ve peynir konulması da ayrı bir lezzet ve duygusallık katar.

Her poğaçanın lezzetli ve yumuşak olması ve ağızda dağılıyor olması en çok aranılan özelliğidir. Özel günlerde farklı bir tat olarak sunulan poğaçaların püf noktaları bulunmakta ve bu püf noktalar ile birlikte hazırlanması ayrı bir lezzet ve yumuşaklık katmaktadır. Güzel poğaça için püf noktalar aşağıda verilmiştir.Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

 

 İyi Bir Poğaça İçin Uygulanması Gereken Püf Noktalar

 1.      Poğaçada önemli detayA dan Z ye tüm malzemelerin taze olmalıdır. Taze olması poğaçanın lezzeti ve sertliği ile alakalı bir durumdur. Kullanılan malzemelerin son kullanma tarihlerine bakılması gerekir.
 2.       Malzemeler oda sıcaklığında bekletilmelidir. Zira soğuk ya da sıcak malzemelerin bozulmasına ve yahut tatlarının değişmesine neden olabilir.
 3.       Yapılışı aşamasında su ve süt iyi ayarlanmalı, ölçülü ve ılık olmalıdır. Çünkü mayanın kabarması için su ve süt ılık olmalıdır.
 4.       Poğaça yapılırken yaş maya ve kuru maya kullanılabilir. Genellikle bu mayalar kullanılır.
 5.       Mayalanırken kullanılan toz şeker hamurun mayalanmasını hızlandırır ve tat katar.
 6.       Yoğurulan hamurun hafif şekilde ele yapışması kıvamının tam olduğunu gösterir.
 7.       Hamurun ılık bir ortamda yarım saat ile bir saat arasında mayalanma süreci kabarması için etkilidir. Buda hiç şüphesiz güzel bir görüntü verir.
 8.       Mayalanan hamura bir an evvel şekil verilmesi gerekir.
 9.       Şekil verilmesinin ardından yumurta sarısı sürülür.
 10.   Tepsiye sürülen hamurlar 10 15 dakikada tepsi üzerinde mayalanması beklenir.
 11.   Poğaçalar piştikten sonra fırın içerisinde kalması poğaçaların yanmasına neden olabilir. Bu yüzden hemen çıkarılması gerekir.

1 Yorum

 1. sohbet

  9 Ocak 2017 at 20:47

  guzel tarıf olmus

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir