Sağlık

Parmak Çıtlatmak/Kütletmek

  | 

Parmak Çıtlatmak/Kütletmek

Parmak çıtlatmanın zararı yoktur.  Uzun dönem yapılan çalışmalarda erken artroza ya da eklem kireçlenmesi durumuna sebep olduğu gösterilememiştir. Fakat bir gerçek var ki parmak çıtlatan insanların kavrama gücü, çıtlatmayan insanlardan %25 daha azdır. Fakat bunun parmak çıtlatabilen insanların gücünün azlığına bağlı olduğu tartışılabilir. Parmak kütletmek belirli bir dönem sonra eklem gevşekliğine sebep olur diye bir kanı bilinmektedir. Ancak bu da doğru değildir. Parmak çıtlatmanın yaygın inanış aksine çok ciddi bir zararı yoktur. İnsanlar ağrılarını geçirmek için ya da yazıcı krampı denilen çok uzun süre yazan insanlardaki ağrıları geçirmek için parmaklarını çıtlatırlar. Bu çıtlatma insanların eklemlerde kireçlenme ya da eklemde dejenerasyon sorununa sebep olmayacaktır.

Parmak Neden Çıtlar

Parmak çıtlatma çok yaygın bir alışkanlıktır. Parmakların birleştiği noktadaki  metokarpal phalangeal eklem dediğimiz eklem en sık çıtlayan eklemdir en çok bu çıtlatılır. Parmak çıtlatmada mekanizmaşu şekilde çalışmaktadır. Eklem ani bir şekilde genişletilir ve eklem sıvısının içinde bulunduğu gazlar açığa çıkmaktadır. Bunlar fizikte kavitasyon denilen bir efekt ile bir ses çıkartırlar. Parmak çıtlatmakbu şekilde olmaktadır. Parmak çıtlatmayı hemen arkasından denersek bu mümkün olmayacaktır. Bunun nedeni açığa çıkmakta olan gazların tekrar eklem sıvısına karışması 20 ile 25 dakika arasında bir süre gerektirmektedir. Bu nedenle ard arda parmak çıtlatmak pek mümkün değildir. Parmak çıtlatıldığında etraftaki reseptörler uyarılır ve bunun sonucunda yakın kasların gevşetilmesi sağlanır. Bu da bir gevşeklik ve rahatlama hissi vermektedir.

Parmak Çıtlatmanın Ellerdeki Titremeye Etkisi

Parmak çıtlatmak elde titreme rahatsızlığına neden olmamaktadır. Parmak çıtlatan insanların ellerinde kireçleme olacağı, titreme olacağı ya da herhangi bir zarar olacağı doğru bir inanış değildir. Parmak çıtlatmanın eğer çok zorlayıp parmak eklemini çıkartmazsanız hiçbir zararı yoktur. Eğer elde titreme var ise bunu parmak çıtlatmaya değil başka bir nörolojik, sinirsel probleme bağlamak daha doğrudur. Titremeye neden olmayan parmak çıtlatma uzun dönemde kavrama gücünde zayıflık ya da güçsüzlük olarak karşımıza çıkabilir. Bu da parmak kütlemenin zararı olarak bilinebilir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir