İpucu

Oje Lekesi nasıl Çıkar?

  | 

    Evde Oje Lekesi Çıkarmak İçin Alternatif                                 Yöntemler

Hemen hemen her bayan oje sürmeyi sever. Bakımlı olmayı sever. Ancak oje sürerken bir yere bulaşmasından nefret ederler. Bir yere bulaşan oje lekesi nasıl çıkar? Oje lekesini çıkarırken, aseton en iyi dostunuz olmakla beraber bazı önemli riskler de oluşturmaktadır. Aseton kimyasal bir maddedir ve her türlü zarar verir. Giysiden oje lekesini çıkarırken kumaşın deforme olmasına sebep olur. Bazen rengi açılır. Başka lekelere sebep olur.  Aseton içeren oje çıkarıcısı kullanarak bezinizi ıslatın.Oje Lekesi nasıl Çıkar?

Önce kaliteli bir aseton seçin ve asetonun kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde test ederek kumaşa zarar vermediğinden emin olun. Lekeyi temizlerden bastırmadan silin. Aksi takdirde iz kalır. Pamuk veya kullandığınız malzeme, oje lekesini emdikçe değiştirin. Leke arka tarafa geçerse, diğer tarafı da silin. Sonra giysisi yıkayın ve kurutma makinesi kullanmadan kurutun.

Oje lekesi çıkarmak için alternatif yöntem var mıdır?

Her bayanın korkulu rüyasıdır oje lekeleri. Çeşitli önerilerle oje lekesi nasıl çıkar? Sorusu cevaplanmıştır. Öncelikle giysiyi bir kase üzerinde gerin ve bir lastik bantla kaseye tutturun. Asetonun kumaşa zarar verip vermediğini kumaşın iç kısmında, görünmeyen bir yerinde test edin. Çelik kaşık kullanarak oje lekesinin üzerine asetonu damlatın. Böylece leke kasenin içine akar.  Sık sık veya arada sırada oje kullanıyorsanız, oje lekesi oluşmasını engellemek için talimatları okumak gerekir.

Önlük kullanabilirsiniz ve ya damlayınca tehlike arz etmeyecek kıyafet deneyebilirsiniz. Bütün bu önlemleri alsanız bile ojenin; giysilere, halıya veya başka yerlere bulaşma riski her zaman olacaktır. Oje lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabından önce oje lekesi görüldüğü anda müdahale edilmelidir. Aksi takdirde geç kalınır. Birden çok kumaş veya elyaf çeşidi kullanılan giysiler ve halılar oje lekesi olduğunda, bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır. Ojeyi temizlemek her zaman uğraştırıcıdır. Özellikle koyu renkli ojeler zor temizlenir.Oje Lekesi nasıl Çıkar?

Yanlışlıkla bulaştığı koltuk, kumaş, halı gibi yerlerden temizlenmesi de çok zordur. Koltuklardan oje çıkarmanın yolları da vardır. Öncelikle asetonun kumaşlar üzerindeki renk açıcı etkisini test etmek için, oje çıkarıcıya batırdığınız bir parça pamuğu, önce koltuğun görünmeyen bir yerine uygulayın, kumaş üzerinde renk değişimi yapmadığına emin olduktan sonra uygulayın. Bastırmadan koltuğa uygulayın. Kâğıt havlu ile silin. Ojeler bazen halılara dökülür. Halıdan çıkarma yolu da koltuk gibidir. Ancak yine aseton değdiğinde renk atıp atmayacağını test etmek gerekir. Kurumuş ve eski bir oje lekesi var ise küt bir bıçak ucuyla kazıyın daha sonra aseton ile silin.Oje Lekesi nasıl Çıkar?

Evde aseton yapma

Eğer evinizde aseton veya oje çıkarıcı yok ise, evde kendiniz belli yöntemler uygulayabilirsiniz. Evde hazırlanan oje çıkarıcıları daha sağlıklı, daha güvenli ve daha ucuz olacaktır. Özellikle ucuza satılan asetonlar güçlü kimyasallar içerir. Bu durumda tırnaklarınızın çok daha çabuk yıpranmasına neden olur. Ayrıca asetonu solumakta sağlığa bir o kadar olumsuz etki yapar. Evde aseton yoksa oje lekesi nasıl çıkar dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için sirke ve limon suyunu karıştırarak leke çıkarmak veya oje silmek adına kullanabilmeniz mümkündür.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir