Anne & Çocuk

Normal Doğum

  | 

Sezaryen mi normal doğum mu birçok hamile hanımın kafasını karıştıran sorulardan bir tanesi olup aslında hanımlar için ciddi olarak üzerine düşünülmesi, tartışılması gereken bir konudur. Zira normal doğum dediğimiz evre meşakkatli bir iştir bu sebeple normal doğuma karar veren hamile hanımlar için normal doğum hakkında bilmeniz gerekenlere değindik.

Normal Doğum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamileliğinizin son evresi olan normal doğum yönetimi sezaryen doğuma göre hayli sancılı bir süreçtir. Normal doğumun zamanına siz karar veremediğiniz için ne zaman ve nerde olacağı hakkında yapabileceğiniz tek yönetim yöntemi erkenden hastaneye yatmaktır. Bu yöntem de sadece çocuğun nerede doğacağına kısmi olarak yön vermenizi sağlar, yoksa yine zaman konusunda müdahale şansınız bulunmamaktadır.Normal Doğum

Normal Doğum Ve Sezeryan Farkı

Normal doğum sancılı bir süreç olduğu için anne adayları arasında bir araştırma yapılmış. Araştırmaya göre normal doğum yapanlarla sezaryen yapanlar arasında fiziki olarak ciddi farklılıklar olmasa da doğumdan sonra bebeği kucağına alan annelerin tepkileri ölçülmüş. Görünüşte benzer tepkiler verseler de annelerin kalp atışları arasında farklılıklar ortaya çıkmış. Normal doğum yapan yeni annenin kalp atışları daha hızlı atmaya başlamış çocuğunu kucağına alınca. Bu kalp atışı heyecandan mı yoksa çocuğun annesinden süt içebilmesi için anne vücudunun normal doğumun parçası olan vücudun bebek için süt hazırlama hazırlığı mıdır pek bilinmez ancak bu mini araştırma bile aslında zorunlu olmadıkça normal doğumun anne ve bebek için güzel sonuçlar ortaya çıkardığı aşikâr.

 Normal doğum sancısı az da olsa hafifletmek mümkündür aslında. Ülkemizde de birçok kurumda yaygınlaşmaya başlayan suda normal doğum anne adayları için biraz daha normal doğumun daha az sancısız geçmesine sebep olmaktadır.

Konu Hakkında Uzman Doktorları Düşünceleri

Uzman doktorumuza bu konu hakkında ne düşündüğümüzü sorduğumuzda, “ ülkemizde yer altı suları fazlasıyla bulunmaktadır. Bilimle uğraştığını iddia eden arkadaşlarımız bu suları araştırsa ve yeni doğan bebek açısından normal doğum sonrası bu sulardan hangisi cilt ph değerine en yakın ise bu sularda normal doğum yapılması ne kadar sağlıklıdır? Bu araştırma yapılmış olsa belki de ülkemizdeki çocuklara doğal aşı uygulanmış olacaktır.

Her şeyden şikâyet eden aydınlarımız biraz da aydın kesimin neden bilimsel buluş ya da araştırmalarda bir emeği çabası yok bunun üzerine aydınlansın diyerek yapılmış başka bir araştırmaya değinmek istiyorum” dedi. Uzman doktorumuz” suda normal doğumun daha sağlığa uygun olduğunu, bebeğin oksijen sorunu yaşamadan daha hızlı bir çıkış yaptığı için, nefes yolunun daha hızlı açıldığını, anne adayları için de normal doğumun korku dolu bir an olmasından çıktığını” belirtti.

Normal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale gelmesiyle normal doğum süreci başlamış demektir. Bu kasılmalardan yola çıkarak hamileliğin son döneminde normal doğum sürecinin başladığını veya başlamadığını fark etmeniz mümkündür.Normal Doğum

Normal Doğumun Dezavantajları

Normal doğumdaki dezavantajlara bakacak olursak. Normal doğumda bebek ters gelebilir, geç gelebilir bu tür sorunlar bebeğin oksijen sorunu yaşamasına sebep olmaktadır. Normal doğuma karar veren annelerin doktorlarını ivedilikle seçmesi elzemdir. Hangi doğum yöntemini seçerseniz seçin doktorunuz iyi ise hiçbir normal doğum size zor gelmeyecektir. Sağlıkla kalın.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER:

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir