Anne & Çocuk

Nasıl Hamile Kalırım

  | 

Birçok, özellikle yeni evli çiftlerin ortak sorusudur, nasıl hamile kalırım sorusu. Her yetişkin gibi hamile kalma olayının cinsel birleşme ile olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Yeterli ve isabetli bir cinsel birlikteliğin ardından nasıl hamile kalırım sorusunu sormakta haklısınız. Tabi nasıl hamile kalırım diye sormaya da erkenden başlamamak lazım. Zira cinsel eşinize alışma süreciniz bile hamile kalma sürecinize etki eder.Nasıl Hamile Kalırım

Stres ve nasıl hamile kalırım

Stresli bir yaşamınız var ise nasıl hamile kalırım diye sıkça araştırma yaparsınız. Stres hamile kalmada en önemli etkenlerdendir. Stres altında vücudunuz yeterli miktarda hormon salgılayamaz bu da vücudunuzda bazı tepkimelerin azalmasına ya da hiç olmamasına sebep olmaktadır.

Beslenme Alışkanlığının Hamile Kalmaya Etkisi

Eğer dengeli beslenemiyorsanız üzülerek belirtmek isteriz ki nasıl hamile kalırım diye araştırma yapmadan önce nasıl dengeli beslenirim diyerek araştırma yapmanızı öneririz. Eğer vücudumuzda olması gereken vitaminler eksik ise yine üretilmesi gereken hormonlar üretilmeyecek bunun sonucunda hamile kalma hormonları da faaliyete geçmeyecektir ve ya cinsel eşinizle uyumsuzluk doğuracağından geç faaliyete geçecektir.Nasıl Hamile Kalırım

Hormon Testi Yaptırın

Üzülerek bu konuda yaşanmış bir anıyı paylaşacağım. “ yeni evli çiftimiz yaklaşık 2 yıl hamile kalma konusunda bir doktora başvurmuşlar, doktor hanım iki yıl boyunca yapmadığı test kalmamış, hangi testleri yaptı dediğimde sadece kan tahlili aldığını söylediler. Sadece kan tahlili ile birçok sonuca ulaşmak mümkündür. Ancak başka sebepler üzerinde araştırma yapmadı mı? Sorusunu yönelttiğimde hayır dediler, hattat kocasını hiç muayene odasına almıyormuş bir defasında da terslemiş buraya erkekler giremez diye. Her neyse bunlar bizi alakadar etmez. Biz olayın tıbbi yönüyle ilgilenelim. Bu çiftimiz yine kan tahlillerini almışlar yine aynı bayan doktor korunmanıza gerek yok devam edin deyip yollamış çiftimizi. Kader bu ya çiftimizin kocası birkaç gün önce bir mecliste bir adamla tanışır ve bu adam hastanede beyaz önlükle önünü keser selam vererek. Hal hatırdan sonra çiftimiz sorununu söyler elindeki kâğıdı göstererek. Doktor bakayım kan değerleriniz nasılmış diyerek kâğıdı alır meraktan ve ne görsün hamile kalması için gerekli olan hormon seviyesi 2.75 civarı iken kan değerlerinde hormon dengesi 9 olarak görünmekteymiş. Tabi meslektaşını kötülemek istemez ama bir ilaç yazar, ilacı da anlatır basit hormon dengeleyici hamile kalınca bile kullanmanızda sakınca olmayacak bir ilaçtır diye. Velhasıl çiftimiz ilacı on gün kadar kullanır 20 gün sonra adet görmesi gerekirken görememiş ve hamilelik testi almak zorunda kalmışlardır.” Evet, hamile kalma olayı gerçekleşmiştir.

Ne yazık ki herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Hormon testinizi muhakkak yaptırın ama bir başka hekime de gitmeyi ihmal etmeyin. Kan tahlilini de başka doktorlar tarafından yaptırın bir hastaneye bir hekime bağlı kalmayın. Hekim konusu çok önemli, öyle hekimler var ki hasta stresli bile olsa kolay doğum yaptırabilecek seviyeye gelmiş hastada doğum yaklaştıkça stres namına bir şey kalmamış.Nasıl Hamile Kalırım

Sperm Kalite Testi Yaptırın

Eğer sigara içer biriyseniz hamile kalma konusunda çok zorluk yaşayabilirsiniz. Sebebine gelince hamile kalma konusunda ne kadar engel var ise sigara bunların hepsine tek başına sebep olmaktadır. İştahınızı keser, vitamin alımınıza etki eder, sperm kalitenizi aşağı çeker. Daha sayabileceğimiz birçok sebep vardır sigaranın hamile kalmaya etkisi hakkında. Sperm kalitesi sonucuna göre hekiminizin tavsiyeleri olacaktır bu testi hekiminiz istemiyorsa muhakkak hatırlatın.

Hamile Kalmada İlişki Zamanının Önemi

Hamile kalma konusunda hangi biyolojik zaman aralığında ilişkiye girilmelidir bu konu önemlidir. Eğer yumurtalar üretilmeden ilişkiye giriyorsanız, yumurta üretildiği zamanda da sonucu bekleyenlerdenseniz bu şekilde nasıl hamile kalırım sorusu tam size uymaktadır. Yumurtalarınız vücudunuzu terk ettikten ortalama 14 gün sonra tekrar yumurta üretimi başlar. Eğer ilk üretilen yumurtalar üzerine çalışırsanız hamile kalma olasılığınız artacaktır.

Hamile Kalmada Cinsel Birleşme Pozisyonu

Hamile kalmanıza etki eden bir diğer faktör ise cinsel ilişki sırasındaki pozisyonunuzdur. Eğer bayan eş altta erkek ise üstte ise bu en uygun şekildir hamile kalma konusunda. Ancak erkeğin altta kadının üstte olduğu durumlarda hamile kalma olasılığı düşmektedir. Hamile kalmak için önerilen pozisyonda cinsel birleşme bittikten sonra kadın anne adayının hemen ayağa kalkmaması gerekmektedir. Bir süre yatakta hafif kalça hareketleriyle vakit geçirmeniz hamile kalma olasılığınızı arttırır ve nasıl hamile kalırım sorusu yerine hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler diye bir araştırma içinde olmanızı isteriz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir