Sağlık

Metabolizmanızı Hızlandırarak Kilo Verin

  | 

Metabolizmanızı Hızlandırarak Kilo Verin

Bazen; yapılan tüm uğraşlara rağmen kilo vermekte zorlanırız. En çok da ‘’ne yesem yarıyor’’ yakınmaları ile şikayet ederiz. Bu durum sürekli şişlik ve hazımsızlık sonucu oluşan; biriken yağlara ve kilolara neden olmaktadır. Öncelikle; en önce metabolizmamızı hızlandırmamız gereklidir. Ardından vücutta gereksiz yere biriken toksinlerin ve ödemlerin atılmasıdır. Metabolizmamızın hızlanması sayesinde; toksin atmaya ve sindirim sisteminin çalışmaya başlamasıyla da kilo vermeye başlamamız hayal değildir.

  • Metabolizmanın çalışması için; bol yoğurt, yeşil yapraklı sebzelerle hazırlanmış salatalar ve ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz. 2 günde bir yağsız balık, akşamları sadece ızgara ve salata yiyebilirsiniz. Bunun yanında meyve tüketimi aşırı şekerli olmayan meyveler seçilerek sağlanabilir.
  • Rafine edilmiş tuz, un ve şeker kesinlikle tüketilmemelidir. Onun yerine; sebze ve meyvelerden şeker, tuz ihtiyacınızı almalısınız. Bu arada çok fazla sıvı içeren sebzeli çorbalar yaparak hem sindirim sistemini çalıştırabilir hem de metabolizmanın düzene girmesini sağlayabilirsiniz.
  • Hamur işlerinden uzak durmanız ve bol su tüketmeniz ile sindirimi yormamış ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamış olursunuz.
  • Metabolizmanın hızını artıran gıdalar ise ; yeşil çay, acı biber, zencefil, protein ve tarçındır.
  • Metabolizmanın hızını artırmak için günlük olarak düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Egzersiz; yağ yakımına da yardımcı olacaktır. Ayrıca günlük alınan kalori miktarında azalma sağlayabilirsiniz. Bunun için karbonhidrat yerine protein içeren bakliyat türü gıdalar tüketmelisiniz.
  • Sabahları kahvaltıyı mutlaka yapmalısınız. Gün içerisinde çok daha fazla acıkmanıza engel olacaktır. Bunun sayesinde; kahvaltı yaparak metabolizmanın çalışması da sabah saatlerinde hızlanacaktır.
  • Yemeklerinizi mümkün olduğunca az yiyerek doymadan kalkmaya çalışın. Sık yerseniz hem şişkinlik yaşamaz hem de sindirimi zorlamazsınız. Bu sayede daha rahat, düzenli ve sağlıklı kilo kaybı yaşarsınız.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir