Hastalıklar

Meme Kanseri Muayenesini Mutlaka Yapmalısınız!

  | 

Meme Kanseri Muayenesini Mutlaka Yapmalısınız!

Meme kanseri; meme dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta bulunan genler; hücrelerin normal bir şekilde işleyişini sağlar. Genler; hücrelerin doğru bir şekilde çoğalmasını kontrollü bir şekilde yaparlar. Bu genler üzerinde herhangi bir nedenle hasar oluşması (radyasyon, çevre faktörleri) nedeni ile bozulabilmektedir. Bu işleyiş düzgün bir çoğalma ile sağlanamadığında dokularda fazlalık oluşarak tümörün ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu tümörler yayılırsa kanser, eğer aynı yerde kalırsa iyi huylu olarak adlandırılırlar.

Kadınlar; meme muayenesini her ay yapmalıdırlar. Şayet memelerde bazı farklı belirtiler hissederlerse mutlaka  tıbbi muayene için hekime başvurmalıdırlar.

Meme Kanseri belirtileri

  • Ele gelen şişlik, sertlik ve kitle olması
  • Meme ucundan akıntı gelmesi
  • Meme ucunun içeri kaçması ya da şekil bozukluğu
  • Deride kabuk ya da soyulma olması
  • Kızarıklık ya da yara olması
  • Üzerinde şişlik, ödem ve içe yönelik çekilmeler olması
  • Büyüme ve simetrisinde bozulma

 

Özellikle 40 yaşındaki kadınların rutin bir şekilde her sene meme muayenesini yaptırması gerekli bir durumdur. Erken teşhis ile kanser riski olsa bile tedavi şansı artmaktadır. Korkarak ya da bu durumdan kaçarak daha büyük sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Evde kendi kendine muayene yapmak için; ayakta ya da yatarak bu muayene elle yapılabilmektedir. Kişi memesinde farklı bir durum ya da belirtilerin olması durumunda zaman geçirmeden bir hekime baş vurmalıdır. Oluşan kitlelerde ağrı olmaz bazen kayabilir, bu durum farkedilebilir bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak kanserli olan kitleler; daha sert, düzensiz kenarlarıdır, yüzey kısmı da pütürlü bir şekilde olur ve içinde oynamaz. O açıdan bu durumun daha iyi anlaşılabilmesi için muayene edilmesi şarttır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir