Bitkiler

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

  | 

Maydanozun Faydaları – Maydanoz Suyu

Günlük hayatta vazgeçilmez tamamlayıcılardan olan maydanozlar hakkında sizlere bir araştırma yaptık ve maydonuzun faydalarını tüm detaylarıyla ele almaya çalıştık. Peki salata ve yemeklerde hep en sonda süs olarak kullandığımız bu maydanozların bize faydası nedir? maydanozun faydaları zayıflatırmı? hep birlikte görelim.

Gittikçe artan hastalıklar bizleri ilaç ve antibiyotik kullanımının yanı sıra bir yandan da doğal beslenme ve alternatif tıp gibi seçeneklere yönlendiriyor. Bu konuda en faydalı besinlerden bir tanesi de şüphesiz ki maydanoz. Çiğ olarak yenilebileceği gibi kaynatılarak suyunun da tüketilebileceği bilinen bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor.Yani maydanozun kendisi dışında birde maydanozun suyunun faydalarıda bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=8LvbKPklmUs

Maydanozunu faydaları nelerdir?

Özellikle bayanlar için büyük bir C vitamini ve demir deposu olan maydanoz bilinenin aksine günlük C vitamini ihtiyacının hemen hemen tamamını karşılıyor. C vitamini ve demirin yanı sıra içeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum, kükürt, A ve K vitaminleri ve klorin bulunan maydanoz bu içerikleri dolayısıyla daha da faydalı bir hale geliyor.

Öncelikle içeriğindeki multi vitamin A sayesinde görme bozuklukları, adrenal bezi sorunları ve kılcal damar problemlerinde ve özellikle troid bezleri ile ilgili sorunlarda Maydanozun Faydaları oldukça fazladır.

Maydanozun yeşil rengini veren klorofil, Maydanozun Faydaları Nelerdir?maydanoz suyu hazırlanma yöntemi ile kandaki oksijen miktarını arttırarak böbrek, karaciğer ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Bu da özellikle sindirim problemleri yaşayanlar için büyük bir kurtarıcıdır. Bağırsak solucanları, sindirim enzimleri sorunları yaşayanlar maydanoz suyunu denemelidirler. Sindirim sisteminin rahatlaması sonrası için vücutta biriken fazla gaz da dışarı atılmış olur.Aynı şekilde klorofil maddesindeki oksijen miktarı ile kan temizlenmiş olur, kansızlık, damar rahatsızlıkları ve kan şekeri problemlerine maydanoz ile önlem alabilirsiniz. Adet kanamalarını kolaylaştırıcı, adet sancılarına karşı hafifletici etkisi de bulunmaktadır. Maydanozun faydalarından bir diğeri de içeriğindeki C vitamini ile grip ve nezleye karşı doğal bir koruma sağlaması ve kimi kaynaklara göre kanserli hücrelere karşı da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Gece uyumadan önce bir demet maydanozu ağzınızda çiğneyerek daha rahat uykuya dalmayı ve ağız kokusunu önlemeyi sağlayabilirsiniz. Bu maydanoz gece boyunca sindirim sisteminizi rahatlatacak, bulantı, nefes darlığı ve benzeri rahatsızlıklarınızda sizlere faydalı olacaktır. Sindirim sistemi problemleri özellikle ağız kokusu sorunu yaşayanlar için ağız kokusunun bir numaralı nedeni olarak gösterilmektedir. Maydanoz ile bu sorununuzun çözümünü de sağlayabilirsiniz.

Önemli bir afrodizyak olarak belirtilen maydanoz aynı zamanda yara, kesik ve morartılara da iyi geliyor. İçeriğindeki folik asit ile sinir sistemi rahatsızlıklarında merkezi sinir sisteminin işlemesini daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda cilt ve saç dökülme konularında da maydanozdan faydalanmak mümkündür.Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz nasıl tüketilmelidir?

Pekiyi bu kadar faydalı bilgilerden sonra maydanozu nasıl tüketmeliyiz? Özellikle besinleri tüketme biçimlerimiz de faydalarının görülmesi için büyük önem taşıyor. Uzmanlar tarafından önerilen tüm besinler çiğ olarak tüketilmesi, özellikle sebze ve meyveler haşlandıklarında veya pişirildiklerinde vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını kaybediyorlar. Sizler de maydanozu çiğ olarak tüketerek maksimum derecede fayda sağlayabilirsiniz. Ancak az bir miktarda maydanoz suyunu kaynatarak hazırladığınız ılık suyu da sindirim problemleri ve benzeri sorunlarınızda kullanabilirsiniz. Cildiniz için de bu kaynattığınız suyu içmek yerine ılık lapa şeklinde hazırlayarak 20 dakika cildinizde maske şeklinde bekletip, sonrasında maydanoz suyu ile yıkayabilirsiniz.

Doğal besinlerle alternatif tedaviler yaratmak aslında düşünüldüğünden de kolay. Sizler de öncelikle rahatsızlığınızın tedavisini uzman bir doktor eşliğinde yaparak bu tedaviye ek olarak Maydanozun Faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir