Şifalı Bitkiler

Maydanoz Suyunun Mucizevi Etkileri

  | 

Maydanoz Suyunun Mucizevi Etkileri

Demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri ile A, C, K vitaminleri açısından zengin olan maydanoz; salataların ve yemeklerin vazgeçilmeyen sebzelerinden birisidir. Özellikle maydanoz suyu; böbreklerde bulunan taşın düşürülmesinde oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca; vücuttaki ödemi atmakta, idrar yollarında oluşan enfeksiyonların giderilmesinde, öksürük, astım ve adet dönemi ağrılarında faydalı olabilmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu: Maydanozun suyu; idrar söktürmek için oldukça etkili bir sıvıdır. Ödem atmak isteyenler için tercih edilebilir.

Hazımsızlık: Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik ve gaz sorunlarını gidermek için maydanoz çayı tüketebilirsiniz. Kolay hazmettirici ve gaz söktürücü özelliği vardır.

Cilt: C vitamini içeren maydanozun sürekli ve düzenli olarak tüketilmesi kolajen etkisi yaratarak cildin esneklik kazanmasını sağlar.

Göz: Maydanozun içerdiği A vitamini ışık hassasiyetine etki eden rodopsin pigmentinin oluşmasını sağlar ve göz sağlığı için gereklidir.

Sinüzit: Sinüslerde oluşan mukusun atılmasını sağlayan maydanoz suyu, düzenli tüketilmesi halinde sinüzitin düzelmesinde etkili olmaktadır.

Kilo Verme: Vücuttaki fazla suyun atılması yani ödemin azalması ile kilo vermede etkili olmaktadır.

Kalp Sağlığı: Maydanozda bulunan folik asit; damarların hasara uğramasına neden olan homosisteini nötrolize etmeye yardımcı olarak damar sağlığını ve buna bağlı olarak da kalp sağlığını korumada yardımcı olmaktadır.

Böbrekler: Böbrek taşını atmada yardımcıdır; ayrıca böbrek fonksiyonlarının düzelmesinde de faydalı bir etki sağlar.

Ağız Kokusu: klorofil içermesi nedeni ile ağız kokusunu geçirir ve ferahlık kazandırır.

Ödem atıcı ilaçlar kullanmanız halinde maydanoz suyunu tüketmeden önce mutlaka hekiminizin tavsiyelerini dikkate almalısınız. Maydanoz suyunun fazla ödem attırması; bazı ilaçlar ile aşırı su kaybına yol açabileceği için dikkatli olmakta fayda vardır. Aşırı olarak tüketilmemesi günde 50 ml’yi geçmemesi önerilmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir