Spor-Egzersiz

Krav Maga Savunma Sporu ile Kendinizi Koruyun?

  | 

Krav maga savunma sporu; 200 yılından bu yana Türkiye’de bilinen ve yapılan bir savunma sporudur. Bu spor dalı yakın dövüş stili olan bir spordur. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve bir takım olayların ortasında kalabilecek; çalışan kadınların mutlaka yapması gereken bir spordur. Her şeyden önce başınıza bir şey geldiğinde kendinizi savunmanız için önemli olabilecek teknikler ve savunma stilleri öğreten bir spordur.

Krav maganın esas amacı yakın şekilde temas ederek karşıdaki kişiyi saf dışı bırakmaktır. Elinde her hangi bir bıçak ya da kecisi bir alet olan saldırganın alt edilmesi için uygulama yapılır. Krav maga sporunun içerisinde; tekvando, karete, ayukido, kick-boks ve judo teknikleri içeren bir spor dalıdır. Sporun amacı; saldırmak değil kendini korumaya almak için savunmaktır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin öğrenmesi gereken bir spordur.

Krav maga sporunu; her yaşta öğrenmek mümkündür. Ayrıca; kolay öğrenilen bir spor olması basit teknikleri öğrenerek kendinizi savunmanız açısından önemlidir. Zorlayıcı bir spor olmaması açısından da avantajlıdır.

Krav maga; bir çok spor dalı tekniklerinin bir arada kullanılmasının sağlandığı spor dalıdır. El ve ayaklar, kol, dirsek, yere yatırma gibi savunma aracı olarak kullanılan bir teknik içerir.

Krav maga; spor öğretisi hiç bir şekilde kavga ya da müsabaka sporu değildir. İçerdiği teknikler bazı dövüş sporlarının etkisi ile yapılabilmekte ancak hiç bir şekilde savunmanın dışında kullanılmaması gerekmektedir. Zaten en önemli özelliği bu sporun savunmayı amaçlamasıdır. Krav maga teknikleri öğretilirken dahi sadece sokakta karşılaşılacak saldırılara karşı savunma içerikleri taşıyarak öğretilir.

Krav maga sporu; kişinin kendini savunması açısından önemli bir spor olarak tercih edilebilir.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir