Sağlık

Koltuk Altı Kararmalarından Kurtulun

  | 

Koltuk Altı Kararmalarından Kurtulun

Kadınların ; özellikle yaz aylarında askılı giymek istediklerinde en çok sorun ettikleri durumlarından biri koltuk altlarında oluşan kararmalardır. Kış boyu havasız kalması nedeni ile daha fazla koyulaşan koltuk altları bakımı sağlanmalı ve aşırı terleme nedeni ile de oluşabileceği için de; önlem alınmalıdır.

Koltuk altlarının öncelikle terlemesini önlemek ve bu nedenle kararmaya neden olmasını istemiyorsanız; düzenli tüylerinin alınmasını sağlamalısınız. Uzun süren tüylü dönemde hem terleme olacak hem de koyulaşma ortaya çıkacaktır. Düzenli olarak tüylerin alınması ile kararmalar belli zaman sonra ortadan kalkacaktır. Epilasyon yapıldıktan sonra kesinlikle alkol içerikli ürünleri koltuk altınıza sürmeyin. Cildinizin tahriş olmasına ve kıl diplerinin daha çok güçlenmesine neden olabilir.

Eğer isterseniz koltuk altı tüyleri için lazer epilasyon yaptırır ve bu telaştan kurtulursunuz. Diğer türlü ağda ile düzenli almak da kılların zayıflamasını sağlar. Ancak jilet uygulamak tüylerin sertleşmesine ve artmasına etken olmaktadır. Koltuk altı kokularını gidermek için aloe vera yağı kullanabilirsiniz. Doğal bir koku gidericidir. Koltuk altı tüylerini aldıktan sonra bebek pudrası ve limon suyu sürmek kararmaların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Eğer ter bezleriniz çok fazla aktifse ve aşırı terliyorsanız; gün içinde sık sık sabun ile yıkamanız ve limon sürmeniz ter kokmanızın da önüne geçecektir. Ayrıca terleten sentetik tarzı kıyafetler giymemeniz de önemlidir. Daha çok ter emici pamuklu kumaşlar tercih ediniz.

Koltuk altı kararması için kür ; bir çay kaşığı elma suyu, vazelin ve limon suyunu iyice karıştırarak koltuk altınıza sürün ve 15-20 dakika bekletin. Sonra yıkayın. 2 gün arayla uygulamanız halinde koltuk altı kararmanız zamanla geçecektir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir