Sağlık

Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yapmalıdır?

  | 

Kolesterolü Düşürmek İçin Ne Yapmalıdır?

Kolesterol; vücut için gerekli olan ve vücutta bulunan bir maddedir. Ancak olması gerekenden fazla bulunması halinde bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunlar; kalp damar hastalıkları, anjin ve inme gibi hastalıklardır. Kolesterol seviyesini düşürmek için; yapılması gereken en önemli uygulama beslenme biçimini değiştirmek olmalıdır. Özellikle hayvansal gıda ağırlıklı beslenmemek, trans yağ içeren gıdalardan, şeker ve un içeren gıdalardan uzak durmak gereklidir. Bunun yanında kilonun ideal endeksine gelmesi gereklidir. Sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak da kolesterolün düşmesine etken olacaktır.

İlk olarak kilo vermek gereklidir. Vücutta bulunan kolesterol seviyesinin düşmesine yardım edecek sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, tahıl ürünleri tüketmek, sıvı yağ tüketimini tercih etmek, kuru bakliyatlar, kuruyemişler ve balık gibi gıdaların tüketilmesi ile kolesterol seviyesi belli oranda düşecektir.

Özellikle; kolesterol seviyesini düşürmeye yarayan ve çok etkili kilo verme yöntemi olan Akdeniz diyetini deneyebilirsiniz.  Bazı fonsksiyonel açısından ek takviye gıdalar tüketmek de kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olacaktır. Bitkisel içerikli steneoller %15’lik bir kolesterol düşürme etkisine sahiptir. Piyasada buluına süt ve süt ürünlerinin bazılarında bu ihtiva yer almaktadır.

Ayrıca; keten tohumu, yeşil çay, kefir, üzüm çekirdeği, alıç suyu, sarımsak, bitter çikolata, buğday ve arpa kolesterolün düşmesine faydalı olabilecek gıdalardır.

Bol bol tempolu yürüyüşler yapmak, düzenli egzersizlerle destelemek kolesterol seviyesinin azalmasında etkili olacaktır.

Sigara kullanmak iyi kolesterolün düşmesine kötü kolesterolün artmasına neden olan en önemli faktördür. O nedenle sigara içmeyi bırakmak kolesterollerin dengesi açısından en etkili düzelme yöntemi olacaktır. Ayrıca sigara içmek; kalbe giden damarlarda tıkanmaya neden olması açısından vücudun sistematik yapısını da bozmaktadır.

Kısacası; sağlık için dengeli beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak gereklidir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir