Evlilik

Kız isteme merasimi

  | 

Farklı durumlarda kız isteme merasimleri düzenlenebilir. Örneğin bazı yörelerde akrabalar arasında ve aile büyüklerinin kararı ile kız isteme merasimi gerçekleştirilirken bazende birbirlerini seven gençlerin isteği ile kız isteme merasimi yapılabilir. Kimi zaman ise çiftler kendi aralarında karar verip, ailelerinin onayı almadan evlenmek için bir araya  gelmektedirler.

Şimdi sizler için geleneklerimize uygun olarak kız isteme merasimi nasıl  yapılır hangi aşamalarda isteme durumu gerçekleşir kısaca işlem sıralamasına göre bahsedelim.

Türk kültüründe kız istemek adet haline gelmiş bir gelenektir. Kız isteyecek aile yani damat ve anna babası hazırlanır, daha önceden kız evine haber verilir. Gelin hanım için güzel bir çiçek, ailesi içinde bir kutu çikolata yaptırılır.

Kız isteme merasimi1

Kız evine gidilerek ziyaret gerçekleştirilir. Sonra uygun bir dille kız isteme merasimi gerçekleştirilir. Eğer kız babası da uygun bulur da evet derse, kahve veya geleneğe uygun  şerbet yada farklı bir içecek sunulabilir.

 

Ardından büyükler kendi aralarında uygun bir gün belirler ve o gün söz kesilir. Söz kesme merasimine gitmeden önce gelin olacak kız ile erkek bazen ailerle birlikte kuyumcuya giderler ve yüzükler seçilip alınır. Ardından giyim alışveriş yapılır.

 

Söz günü gelip çattığında gelin olacak kız kendisi için alınan kıyafetleri giyer. Şık bir nişan tepsisi hazırlanır, aile büyüklerinden bir kişi mutluluklar dileyerek sözü keser. Söz merasiminden sonra, nişan günü, düğün zamanı, yapılacaklar ve alınacaklar bazen liste halinde yazılır, bazende sözlü olarak belirtilir. Kesim adı verilen bu işlemde gerçekleştirildiğinde isteme ve söz işlemi geleneklere uygun olarak gerçekleştirilmiş olur.

Kız isteme merasimi

Sonuç olarak da düğün tarihi belirlenir. ve nikah için gün alınır. Alışverişler yapılır, ev tutulur, eşyalar seçilir. Bu sayede Çiftler için kız isteme merasimi dönemi tamamlanmış olur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir