Bitkiler

Keten Tohumu Yağının Faydaları

  | 

Bitkisel, doğal kürler ile yapılan tedavilerde doğru ölçüler kullanılırsa oldukça sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Yapı olarak keten tohumu yağı, yüksek oranda doymamış yağlar içerir. Ayrıca potasyum, çinko, farklı vitaminler ve az da olsa doyamamış yağlara kaynaklık etmektedir. Yaklaşık olarak değerler halinde verilmesi gerekirse 100 gram keten tohumu yağı içerisinde 13,4 mg E vitamini bulunur. Bunun yanında N-3 yağ asidi de barındırmaktadır. Keten Tohumu Yağının Faydaları arasında bitkisel östrajen hormonu olarak bilinmesi ile de diyetisyenler tarafından çokça önerilmektedir. Özellikle kansere karşı mükemmel bir koruyucu olduğu bilinmekte ve göğüs kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı da etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasının önüne geçer ve büyümesini durdurabilir. Çok yönlü etkileri bulunmakta kanser riskini azalttığı gibi, kanserli hücrelerin yenide oluşmasına da engel olur.
Keten tohumunun doğrudan kullanılması selüloz içermesi ile fayda sağlamayacaktır. Özellikle yağının kullanılmasındaki etki bu nedenle daha faydalıdır. Sağlıklı bir beslenme tablosunda zeytinyağı gibi içerisinde doymamış yağ oranları bulunan yağlar tercih edilmeli ve özellikle tahıl ürünlerine yer verilmesi ile dengeli beslenme adına daha doğru ürünler kullanılmış olacaktır. Keten tohumu yağının faydaları arasında alfa-linolenik asit içeriği sayesinde vücut içerisinde yüksek tansiyonu dengelemiş olacaktır. İyi kolesterolü yükselten bir ürün olmasının yanında kanda oluşması muhtemel pıhtılaşmayı da azaltır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki keten tohumu yağının içeriğindeki doğal asitler kalp hastalıklarının da önüne geçmektedir.
Keten Tohumu Yağının Kullanım Alanları
Bu sağlıklı özellikleri ile mutfaklarda her alanda kullanılabilir. Hamur işlerinden sebzelere, çorbalardan tatlıları ve salatalardan farklı çeşit pek çok yemek içerisinde çok rahatlıkla tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ısıtılarak kullanılmamasıdır. Bu yağı kullanmak için salatalarda kullanım esnasında üzerinde gezdirmek yeterli olacaktır. Yemeklerde kullanılmak istendiğinde ise yemekler piştikten sonra ilave edilmelidir.
Keten Tohumu Yağının iyi Geldiği Hastalıklar
*Cilt hastalıklarında etkili olan Keten Tohumu Yağının Faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürmesi ve eklemlerde oluşan iltihapları azaltması da bulunmaktadır.
*Gut rahatsızlığının meydana getirdiği eklem ağrıları ve şişliklere karşı da etkilidir.
*İçeriğindeki etkilere bakıldığında ciltte iyileştirici ve onarıcı etkileri bulunan bu yağ, sedef hastalığına karşı da tedavi edicidir. Özellikle güneş yanıkları karşısında hızlı bir şekilde etki göstermektedir.
*Tırnakların ve saçların beslenmesinde de önemli etkileri bulunan keten tohumu yağı, daha sağlıklı bir şekilde uzama sağlayacaktır.
*Yaşlanma belirtilerini geciktiren bu yağ kansere karşı koruyucu etkileri oldukça güçlüdür.
*Kadınlarda adet ve menopoz düzensizliklerine karşı da etkili bir doğal ürün olmakta ayrıca kısırlık nedenlerini yok edici olarak ta etkileri ile bilinmektedir.
*Genel Olarak Keten Tohumu Yağının Yararları
*Bağırsaklarda ve midede oluşan rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir.
*Keten Tohumu Yağının Faydaları arasında kabızlık önleyici etkiler bulunur.
*Kan şekerini dengeler.
*Kronik hale gelen öksürüklerde etkili olan bu yağ aynı zamanda hafızayı güçlendirici etkilere de sahiptir.
*Romatizma hastalıklarını önleyici olarak bilinmekte ve bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.
*Solunum yolu rahatsızlıklarının yanında yaşlılık nedeni ile oluşan dikkat bozuklukları üzerinde de faydalı etkileri bulunur.
*Boğaz hastalıklarında gargara yaparak kullanılabilir, sinirsel bozukluklara karşı da düzenleyici etkileri bulunur.*Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarında etkili olmakta ve kemikleri güçlendirmektedir.
*İçte oluşan hastalıklara karşı etkili olan bu yağ aynı zamanda haricen oluşan yaralarda ve ayaklarda oluşan nasırlarda da iyileştirici etkileri bulunur.
*Konsantrasyon bozukluklarında da faydalı etkiler ortaya çıkarmaktadır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir