Beslenme

Karpuz Kaç Kaloridir ve Faydaları Nelerdir?

  | 

Karpuz Kaç Kaloridir ve Faydaları Nelerdir?

Karpuz, kabakgiller ailesinde yer alan bir bitki türüdür. Soğuk havalardan etkilenmesi nedeni ile yetişme döneminde don ile karşılaşmaması gerekmektedir. Bu neden ile karpuz, ılıman ve sıcak iklimlerde yetiştirilmektedir. Karpuzun yüzde 88’lk oranı sudan meydana gelmektedir.karpuz

Karpuzun Faydaları

C vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan karpuzun faydaları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin arttırılması yer almaktadır. Bilindiği üzere C vitamini cildi güneşin zarlı etkilerinden korumakta ve saçların kurumasına engel olmaktadır.

Ayrıca karpuz suyu, özellik ile spor yapımından sonra gerçekleşen kas ağrılarını hafifletmektedir. İçeriğinde bulunan L-Citrulline isimli bileşen, kan dolaşımını geliştirmekte ve kan damarlarını rahatlatmaktadır. Bu neden ile karpuz, egzersizlerden sonra meydana gelen kas ağrılarını hafifletmektedir. Ayrıca kötü kolesterol olarak ifade edilen LDL kolesterolünü düşüren karpuz, yüksek kolesterol nedeni ile oluşan damar tıkanıklıklarını ve dolayısı ile kalp hastalıklarını da engellemektedir. İçerdiği minimum seviyedeki kalori sayesinde ve lifli yapısı nedeni ile tok kalma hissine yardımcı olmakta ve bu sayede kilo kontrolüne de katkı sağlamaktadır.

Karpuzun Besin Değerleri

100 gr. olacak şekilde dilimlenen bir karpuzun içeriğinde, 0,5 gr. protein, 10 mg. fosfor, 8,5 mg. demir, 0,3 gr. lif, 7 mg. kalsiyum, 320 mg. potasyum, 120 mg. C vitamini ve 590 IU A vitamini karpuzun besin değerleri olarak bulunmaktadır.

Karpuzun Kalori Değeri

100 gr. lık bir karpuz diliminde, 26 kalori yer almaktadır. Oldukça az kalori içeren karpuz, düşük kalori seviyesi nedeni ile diyetlerde destek olarak kullanılmaktadır. Şeker içeriğinin bulunması nedeni ile gereğinden fazla tüketilmemesine kan şekerinin yükselmemesi açısından dikkat edilmelidir.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir