Cilt Bakımı

Kahvenin Cilde ve Sağlığa Faydaları

  | 

Kahveyi kim sevmez ki? Kahvenin kokusu ve kendine has aroması hemen hemen herkesin sevdiği bir şeydir. Hem sohbetlere eşlik eder hem de deri ve cilt, vücut ve saç güzelliğinde olumlu etkisi olur. Her şey de olduğu gibi kahve de belli dozda içilmelidir. Kahvenin cilde faydaları saymakla bitmez. Pişirilen kahve buz kabına konulur ve yüze masaj yapılabilir. Kahve telvesi mucizevi etki gösterir. Dilerseniz şimdi, kahvenin tüm faydalı özelliklerini açıklayalım…

Kahve İçmenin Faydaları, Kahvenin Sağlığa Faydaları, Fazla Kahve İçmenin Zararları

Kahvenin Cilde Faydaları

Evde kendiniz tonik yapabilirsiniz. Türk kahvesi pişirip, soğuyunca bir parça pamuğu kahveye batırarak yüzünüze uygulayın. Pürüzsüz ve taptaze bir cilt için kahve telvesinden daha iyi ürün yoktur. Boşuna birçok markaya para ödemeye gerek kalmadan evde kendiniz uygulaya bilirsiniz Yüzünüze masaj yapar gibi sürüp kurumasını bekleyin, sonra ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı tüm vücut için kullana bilirsiniz.

Bitkisel tedavi yaparak cilt güzelliğine ulaşmaya çalışan uzmanlar, yıllardır cilt bakım ürünlerinizi evde yapın diyorlar. Evimize ne kadar az kimyasal sokarsak o kadar iyi bir cildimiz olur. Türk kahvenizi için ama kesinlikle fincanın dibinde kalan telveyi dökmeyin. Yüze peeling uygularsanız sonucuna inanamazsınız. Eğer cildiniz kuruysa bir damla zeytinyağı ile yumuşatabilirsiniz.

Kan dolaşımını hızlandıran, ciltteki pürüzleri alan bu formülü uygularken zeytinyağı yerine gül suyu kullanabilirsiniz. Çok da bastırmadan uygulanması gereken bir yöntemdir. Bazıları kahvenin cilde herhangi bir yararı olmadığını hatta epey bir zararı olduğunu düşünür. Araştırmayanlar böyle bilir. Ancak araştıranlar zamanlar yararlarına şahit olurlar. İçilen kahve vücudun susuz kalması, kalp çarpıntısı, kaygı gibi sorunlara neden olabilir. Tek bir kahve bunu yapmaz. Kahvenin Cilde FaydalarıÇok fazla tüketim buna sebep olur. Aksine kahvenin cilde faydaları saymakla bitmez. Mesela, selülitin azaltılması, gözaltı halkalarının renginin açılması gibi etkileri vardır.

Çeşitli cilt hastalıkları ve alerji nedeniyle oluşan cilt kızarıklıkları için de kahve kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilimsel olarak çalışılmış ve bu sonuç elde edilmiştir. İltihap önleyici özelliği bulunan kafein günümüz de iltihaplara karşı üretilen merhemler içerisinde yer alıyor. Gözaltı morlukları genellikle genetik özelliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak stres, uykusuzluk, kötü beslenme gibi faktörler de gözaltı morluğuna sebep olur.  Kahve ise bu morlukların görünümlerini azaltır ve şişliği alır. Yine bir üniversite tarafından yapılan bir araştırmada kahvenin selülit görünümünü azaltmada etkili olduğunu bulmuşlardır. Örneklemlerin çoğunda olumlu sonuçlar alınmıştır.  Bu araştırma sonunda kafein içeren selülit kremleri üretilmiştir.

Kahvenin Sağlığa Faydaları

Baş ağrılarını dindiren bir bardak kahve, aynı zamanda mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Kanserli hücrelerin yayılmasını engeller, sinir sistemini uyarmasıyla güç ve enerji verir. Beyini de uyaran kahve, konsantrasyonu arttırmaya katkı sağlar. Erkeklerde kaliteli ve fazla sayıda sperm üretimine neden olur. Kahve içiminde bilmeniz gereken en önemli husus, hamilelik döneminde 300 mg’ dan fazla içilmemesi gerektiğidir.

Kahvenin Sağlığa Genel Faydaları

  • Kahvenin içindeki kafein, zihnin uyanık kalışını sağlar ve konsantrasyonu arttırır. Böylece zihin daha uyanık ve dirençli hale gelir. Her sabah 1 fincan kahve içerseniz, güne daha enerjik başlarsınız.
  • Kahvede bulunan kafein yağ yakmaya elverişli bir maddedir. Metabolizmanın çalışmasını hızlandıran kahve, kilo vermenize yardımcı olur.
  • Kandaki adrenalin seviyesini arttıran kafein, yoğun bedensel efor için bünyenizi hazır hale getirir. Sporcuların antrenmanlardan önce kahve tüketmelerinin nedeni de budur. Kahve içerek fiziksel performansınızı arttırabilirsiniz.
  • İnsülin yetersizliğinin sebep olduğu kan şekerinin yükselmesi ile Tip 2 Diyabet hastalığı ortaya çıkar. Kahve, bu hastalığın riskini de azaltmaktadır. Her gün 1 fincan kahve içen kişilerin, tip 2 diyabet rahatsızlığına yakalanma ihtimali %7 daha azdır.
  • Dünyanın en yaygın hastalıklarından birisi olan Alzheimer için hali hazırda bir tedavi yöntemi yoktur. Yapılan farklı araştırmalar, kahve içen kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin içmeyenlere nazaran %65 daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.
  • Kahve de bulunan kafein, parkinson hastalığına yakalanma ihtimalini de %60 oranında azaltıyor.
  • Günde dört fincan kahve içenlerin, siroz hastalığına yakalanma riski içmeyenlere göre %80 oranında daha azdır.
  • Yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan depresyon riski, günde 3.4 fincan kahve içilerek %50 oranında azaltılabilir.
  • Dünyanın en kötü hastalıklarının başında belki de kanser geliyor. Bilimsel araştırmalara göre, kahve içen bireylerde kanser olma riski %40 oranında azalmaktadır. Karaciğer ve kolorektal kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Kahve kan basıncını arttırır, fakat düzenli ve az miktarda kahve tüketimi bu vakanın önüne geçer. Böylece kalp sağlığını korumaya katkı sağlar. Ancak, önemli derecede kan basıncı sorununuz varsa kahve tüketmeyin.

Fazla Kahve İçmek Cilde Zararlı mı?

Kahvenin cilde faydaları olduğu gibi fazla içmenin zararları da vardır. Gün içinde fazla kahve içmek kalp hastalıklarından, kaygıya ve strese kadar çok fazla hastalığı ortaya çıkartabilir. Ayrıca çok kahve içmek, vücutta suyu azaltıyor ve cildinizin zamanla sert ve kırılgan bir hal almasına neden oluyor.

Karaciğer lekeleri aşırı kahve tüketenlerde daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Karaciğerde toksin birikmesine neden olan da kahvedir. Kahve iyi bir idrar söktürücüdür, fakat fazla tüketilirse idrar yoluyla vücuttan atılan sıvı miktarı çok olur. Bunun sonucu olarak da, cilt kuruluğu meydana gelir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir