Güzellik

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  | 

Özellikle bayanlar arasında popüler hale gelen yeni bir maske mevcut; kahve maskesi. Buna karşın gerçek kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ile elde edilen maskeler bilhassa Güney Amerika’da, Türk kahvesi ile yapılan maskeler ise ülkemizde uzun zamandır kullanılmakta. Bu konumuzda birkaç farklı kahve maskesi tarifi vereceğiz, ancak daha önce bu maskelerin cilde sağladığı faydalardan bahsedelim…

Kahve Maskesinin Faydaları, Yoğurtlu Kahve Maskesi, Limonlu Kahve Maskesi, Sıkılaştırıcı ve Peeling Etkili Kahve Maskesi

Kahvenin cilde sağladığı en önemli faydalardan biri, sıkılaştırma etkisi ile cildi daha pürüzsüz bir hale getirmesidir. Şayet soluk bir cilde sahipseniz, 2 veya 3 kahve maskesi uygulayabilir ve daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kahve Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kahve maskesi, özellikle düzenli şekilde temizlenmeyen ciltlerdeki ölü hücreleri temizler. Bunun yanı sıra, kahve maskesinin gözaltı morluklarını iyileştirdiği yönünde düşünceler de mevcut, ancak bu faydası henüz bir kesinlik kazanmış değil. Genetik etkenlere bağlı olmayan yorgunluk, uykusuzluk ve stres nedeniyle meydana gelmiş gözaltı morluklarını ise hafifletmek mümkündür, çünkü kahve maskesinin en önemli özelliği, canlandırıcı etkisidir.

Daha temiz, pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız, kahve maskesi kullanmanızı öneririz. Maskenin olumlu etkilerini görebilmek için minimum 3-4 kere uygulamanız gerekir.

Yoğurtlu Kahve Maskesi

Şayet kuru bir cilde sahipseniz, yoğurtlu kahve maskesi tam size göre. Ayrıca, cildi yumuşatıp nemlendiren ve doğal bir parlaklık kazandıran kolay bir maskedir. Yoğurtlu kahve maskesi için gerekli olan malzemeler; 1 çay kaşığı kadar Türk kahvesi telvesi, ½ yemek kaşığı sade yoğurt ve toz halinde 1 çay kaşığı yulaf ezmesidir. Cildiniz fazla kuruysa, 1 çay kaşığı da bal ilave edebilirsiniz. Bütün malzemeleri uygun bir kapta karıştırın ve yüzünüze ince bir katman halinde uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla temizleyin. Aşırı kuru bir cildiniz varsa, yoğurtlu kahve maskesini haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Limonlu Kahve Maskesi

Limonlu kahve maskesi, özellikle yağlı ciltler için muhteşem bir maskedir. Yağlı çitler, kırışıklık oluşumunu geciktirmesi nedeniyle avantajlı olabilir, ancak siyah nokta, sivilce ve iri gözenek gibi cilt sorunları en fazla yağlı ciltlerde ortaya çıkar. Cildinizi bu gibi sorunlardan korumak istiyorsanız, limonlu kahve maskesini deneyebilirsiniz. Bu maske için gerekli olan malzemeler; 2 çay kaşığı limon suyu (taze sıkılmış), 2 çay kaşığı Türk kahvesi, ¼ çay bardağı süt ya da ½ çay bardağı yoğurt.

Tüm malzemeleri uygun bir kapta iyice karıştırdıktan sonra parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze uygulayın, ancak göz çevrenize sürmemeye dikkat edin. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Ciltteki yağın alınmasını sağlayan limon suyudur, fakat limon suyunu fazla kullanarak cildinizin hiç yağlanmamasını sağlayabilirsiniz şeklinde bir düşünceye kapılmayın. Limon suyunu fazla miktarda kullanırsanız, yüzünüz normalden daha çok kuruyabilir ve tahrişe yol açabilir.

Sıkılaştırıcı Kahve Maskesi

Kahve; cildi sıkılaştıran, gözenekleri küçülten ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran etkiye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde, kahve maskesini düzenli olarak kullandığınız zaman cildinizdeki gözeneklerin küçüldüğünü ve cildin sıkılaştığını fark edebilirsiniz. Buna karşın sıkılaştırıcı bir maske arayışında iseniz, bal-kahve maskesini kullanabilirsiniz.

Sıkılaştırıcı bal kahve maskesi için gerekli olan malzemeler; 2 çay kaşığı kahve telvesi ve 2 çay kaşığı bal. Öncelikle balı tavaya koyun ve 3-4 dakika kısık ateşte ısıtın. Bal-kahve maskesinin etkili olması, balın ılık olmasına bağlıdır. Isıtılmış balı başka bir kaba koyun ve kahveyle karıştırın. Yüzünüze uyguladığın maskeyi yaklaşık 15 dakika bekletin ve daha sonra suyla durulayın. Bal-kahve maskesini haftada 2 kere kullanabilirsiniz.

Peeling Etkili Kahve Maskesi

Cildiniz ister kuru, isterse yağlı olsun düzenli olarak peeling yapmanız gerekir. Cildinizi her ne kadar yıkıyor olsanız da, bir müddet sonra gözenekler dolar ve tıkanır. Evinizde düzenli olarak peeling yapmanız mümkündür ve bu uygulamanın 2 önemli avantajı mevcuttur. Birincisi; düzenli olarak yapıldığı için, kimyasal peeling gibi tahriş edici ve soyucu bir etki yaratmaz. Diğer önemli avantajı ise; gözenekleriniz devamlı olarak temiz kalacağı için siyah nokta ve sivilce gibi cilt sorunlarından büyük ihtimalle kurtulmanızı sağlar.

Peeling etkili kahve maskesi, yapılışı ve uygulanışı son derece kolay olan bir maskedir. Bu maske için gerekli olan malzemeler; 2 çay kaşığı kahve telvesi ve 2 çay kaşığı esmer şekerdir. Kahve telvesi yerine, kullanılmış makine kahvesi de olabilir. Malzemeleri uygun bir kapta karıştırdıktan sonra yüzünüzün her yerine, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 10 dakika masaj uygulaması yaptıktan sonra ılık suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir