Hastalıklar

Kabızlık Nasıl Geçer?

  | 

Kabızlık çağımızın hastalıkları arasında ciddi ölçüde yer edinmiştir. Kabızlık nasıl geçer? Bu soruya en doğru yanıtı vermek için, kabızlığa sebep olan nedeni tespit etmek gerekir. Günümüzde insanlar bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiği için kabızlığa sebep olmaktadır. Bunun yanında az su içen biri iseniz vücut sıvısı az olduğu için bağırsak hareketleri düzensizlik gösterir. Ayrıca beslenme alışkanlığınız da kabızlığa sebep olmakta bu yüzden kabızlık nasıl geçer sorusuna cevap ararsınız. Protein ağırlıklı beslenmeniz, aldığını ilaçlar, tek yönlü beslenme gibi sebepler de kabızlık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Kabızlık nasıl geçer sorusunun cevabı için nedenleri başlıklar altında sıralayacak olursak;

İhtiyacınız Olan Suyu Almamanız

Bağırsaklardaki dışkının daha rahat dışarı atılması için su çok önemlidir, bu bir nevi bağırsaklardaki dışkının yoğunluğunun azaltılmasıdır. Örnek verecek olursak su kaydıraklarında su olmadan nasıl kayılmaz ise, gerektiği miktarda sıvı alınmazsa da dışkı rahat bir şekilde dışarı atılamayacaktır. Kabızlık nasıl geçer sorusunu sık sık sormamak için aldığınız sıvı miktarına özen göstermeniz gerekmektedir.

Hareketsiz Kalma Durumu

Masa başı işleri, bilgisayar başında fazla vakit geçirme gibi hareket kabiliyetini azaltan sebepler de kabızlığa sebep olmaktadır. İçeceklerinizi masa başından kalkarak kendiniz almaya çalışın, suyu masanızda hazır halde bulundurmayın ki hareket etmek için bahaneleriniz olsun kabızlık nasıl geçer gibi araştırmalar yapmak zorunda kalmayın.

Lifli Gıdaların Az Tüketilmesi

Lifli gıdalar bağırsaklarımız için çok önemlidir. Lifli gıdaların az tüketilmesi durumunda kabızlık sorunu ortaya çıkar, daha ileri evrelerinde bağırsak kanseri riski vardır. Lifli gıdaların az tüketilmesi kabızlık nasıl geçer sorunun dışında bağırsak kanseri ile ilgili araştırma yapmamanız adına önemli bir etkendir.

Stres Durumu

Stres vücut hormonlarımızı etkileyen bir unsurdur. Vücudun istenilen hormonu salgılamaması ya da fazla salgılaması hareketlerimize ve bunun yanında yemek seçimimize etki etmektedir. Stres altında olmayan birey uyuşukluk göstermeden en basitinden kalkıp bir bardak su içebilir, ancak birey stres altındaysa ihtiyacı olan suyu öteler. Lifli gıda tüketmesi gerekirken uğraşmamak adına kalkıp bir şeyler yemek istemeyebilir. Bu sebeple kabızlık nasıl geçer sorunuyla muhatap olmamak için, diğer bireylerle olan ilişkileriniz, sizi üzen durumlardan ne kadar elinizde olmasa da uzak durmaya özen gösterin. Bireyin psikolojisi ne kadar sağlamsa vücut sağlığına da etki etmektedir.

Tuvalet İhtiyacımız Olduğunda Ertelemek

Kabızlık nasıl geçer sorusun önemli cevaplarından bir tanesi, tuvalet ihtiyacımız olduğunda bu ihtiyacımızı en kısa sürede gidermemiz gerekmektedir. Bazı bireyler dışarıda bu ihtiyacını gidermekte sıkıntı çekmekte, kimi bireyler kullanılacak tuvaletin temiz olmamasından dolayı bu ihtiyacı erteler kimi bireyler ise özellikle ergenlik durumlarında bulunulan ortamdan bir dakika bile olsa uzaklaşmamak için ihtiyacını ertelemekte bunun kaçınılmaz sonu olarak kabızlık nasıl geçer sorunuyla baş başa kalmaktadır.

İlaç Kullanımı

Zaman zaman hepimiz hastalanırız, ancak hastalık dışında basit bir baş ağrısında bile hemen ağrı kesiciye başvuranlar büyük hata yapmaktadır. Baş ağrısı çoğu zaman vücut sıvısı düştüğünde ortaya çıkar, örneğin aşırı alkol alanlarda daha fazladır baş ağrısı. Ağrı kesici ilaçlar da kabızlığa neden olduğu için ilaç almak yerine birkaç bardak su içmeniz durumunda hem sıvıya bağlı kabız olmanız engellenecek hem de baş ağrınıza şifa olacaktır. Siz de kabızlık nasıl geçer sorusuna cevap aramak yerine daha farklı alanlarda araştırma yaparsınız. Ağrı kesicinin yanında depresyon ilaçları ve demir eksikliğini gideren ilaçlar da kabızlığa sebep olmaktadır.

Hamilelikte Kabızlık

Kabızlık nasıl geçer sorusu hamile bireyler içinde başlı başına çok önemli bir sorundur. Yukarıda da hormonların etkisinden bahsetmiştik. Hamilelikte hormonların değişimi ve rahmin bağırsaklara baskı yapması sonucu kabızlık ortaya çıkmaktadır.

Tiroit Bezinin Yeterince Hormon Salgılayamaması

Kabızlık nasıl geçer sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesi tiroit bezinin sağlıklı çalışmamasıdır. Vücut gerekli salgıyı üretemezse metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur, metabolizmanın yavaşlaması da vücudumuzun iç hareketlerini yavaşlatır, bu hareketlerin yavaşlaması hem kilo alımına sebep olur hem de kabızlık nasıl geçer sorusunu sormanıza, bunu istemeyiz tabii.

Vücudumuz bizim için önemlidir hangi bölgemiz ağrıyorsa en değerli organımız ağrı geçene kadar orasıdır. Sağlığınıza gerekli özeni göstermeniz dileklerimizle.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir