Bitkiler

Jojoba Yağı Hakkında Bilinmeyenler

  | 

Jojoba yağının ismini pek çok alanda duymuşuzdur. Cilt ve saç ürünlerinde, güzellik ürün malzemelerinin reklamlarında ya da doğal bakım ürünlerinin içerik özelliklerinde sıklıkla duyduğumuz jojoba yağı tam anlamıyla nedir ve nasıl bir içeriği bulunur? Daha sonrası sağladığı yararlar nelerdir? Bu konuda net ve sağlam bilgiler edinmekte fayda vardır. Ancak kullanılan şampuanlardan dermatolojik ürünlere, cilt bakım ürünlerinden çok sayıda güzellik ürünlerine kadar pek çok yerde karşımıza çıkan bu yağ, doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Jojoba yağının faydaları arasında cilt yaralanmaları, selülit tedavisi, ince çizgilerin giderilmesi, cilt kırışıklıkları ve saç bakımında son derece net ve etkili sonuçlar ortaya sunan jojoba yağı, cilt üzerinde tatbik edildiği zaman elastikiyet artıcı ve sıkılaştırıcı etkiler ve sonuçlar vermektedir. Hem iç hem de dış kulak iltihaplarında kurutucu bir etki sunan jojoba yağı, ağız muzokasında ve diş eti rahatsızlıklarında ortaya çıkan hastalıklarda da bir hayli etkili bir üründür.
Ayrıca vücutta mevcut olan akneleri azaltan, nemsiz kalan kuru ciltleri canlandıran, göz hastalıklarının tedavi edilmesinde katkısı bulunan, bayanlarda doğum sonrası çatlakların yok edilmesinde, saçlarda parlaklık, nemlenme ve yumuşaklık elde etme konusunda son derece etkili bir rol oynayan jojoba yağı, müthiş bir üründür. Ayrıca cilt temizliğinde de oldukça etkili olan ve göz makyajını kolay bir şekilde çıkaran özelliğiyle başarılı bir yağ olarak bilinir. Hem elde hem de ayaklarda meydana gelen egzamalarda iyileştirici bir etkisi vardır. Jojoba yağının faydaları arasında selülit tedavisi de yer almaktadır. Selülitli deride oluşan portakal kabuğu görüntüsünü azaltan ve saç derisinde yaşanan kuruluğu engelleyerek kepek oluşumunun önüne geçen bu ürünü, sporcular da ayaklarına krem yerine uygulamaktadır. Ayrıca jojoba yağı romatizma rahatsızlıklarına, eklem iltihaplanmalarında ve kireçlenme problemlerinde son derece etki sağlamasının yanı sıra iştah kapama hususunda da küçümsenmeyecek bir güce ve etkiye sahip durumdadır.
Jojoba Yağının Kullanımı Hakkında Faydalı İpuçları
Söz konusu olan bu yağ yalnızca haricen tercih edilen bir üründür. Avuç içerisine bir miktar alarak jojoba yağını masaj şeklinde saça ya da cilde yedirmeli ve bu doğrultuda kullanım sağlamalısınız. Jojoba yağının faydalarını saçlarınızda görmek istiyorsanız eğer, kuru saçın üstüne bir miktar sürmelisiniz. Geniş dişli olan bir tarak ile saçlarınızın her kısmına yedirmeniz gerekir. Jojoba yağı ile yağlamış olduğunuz saçlarınızı ortalama 30 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra da iyice şampuanlayarak temizlemelisiniz. Bu şekilde beklemeyi istemiyorsanız eğer her daim tercih ettiğiniz şampuan şişesinin içerisine 2 tatlı kaşığı kadar ekleyip bu şekilde bir kullanım elde edebilirsiniz. Bu sayede saçlarınızı şampuanlarken aynı zamanda saç bakımınızı da yapmış olacaksınız. Jojoba yağının özellikleri arasında aynı zamanda saç şekillendirme özellikleri de yer almaktadır.
Tüm bunların yanı sıra makyaj temizleme ürünü yerine de tercih edilebilir bir üründür, jojoba yağı. Aynı zamanda cildi yenileyebilir, tazeleyebilir ve ferahlatabilir özelliklere sahiptir. Jojoba yağını cildiniz üzerinde uygulamak ve sürekli kullanım sağlamak istiyorsanız eğer, hem avuç içerisine alacağınız az miktar ürünü parmaklarınız yardımıyla cildinize yedirebilir hem de nemlendirici krem ürününüzün içerisine ilave ederek gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bu konuda jojoba yağının son derece geniş fayda ve özelliklere sahip olduğunu belirtmek mümkündür. Üstelik kullanım alanı da son derece geniştir. Bu doğrultuda sizler de jojoba yağının faydalarını öğrenerek kendi ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Aylin Kiraz

    4 Şubat 2018 at 13:51

    jojoba kremini bel ve boyun ağrılarımda kullandım, sürülen bölgeyi önce yakıyor sonra ağrıyı hafifletiyor. sıcak uygulamanın iyi geldiği ağrılarda daha etkili.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir