Sağlık

İshale Ne İyi Gelir?

  | 

İshale Ne İyi Gelir?

İshal bağırsak hareketlerinin hızlanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenden ötürü bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı yiyeceklerle beslenmeniz size yarar sağlayacaktır. Pirinç lapası, yağsız beyaz peynir ve siyah çay gibi yiyecek ve içecekler rahatsızlığınızdan kurtulmanız için sizlere olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Tüm bu yiyecek ve içeceklerin yanında su tüketiminizi de düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu tür zamanlarda vücut çok fazla su kaybetmektedir. Acı biber ve kafein gibi yiyeceklerin tüketimi konusunda da dikkatli olmalısınız. Bu gibi ürünlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Çünkü bu gibi ürünler ishal olduğunuzda size olumsuz yönde etki ederken sağlıklı insanların ishale yakalanma olasılığını da arttırmaktadır.

İshal Olmanız Durumunda Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

  • İshal, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, içerisinde şeker, tuz ve potasyum barındıran bir sıvıyı kaybetmenize yol açar. Bu nedenden ötürü kaybettiğiniz bu maddelerin tekrar vücuda girmesi için bol bol su tüketmeniz çok önemlidir. Su içerken de dikkat etmeniz gereken husus suyu bir anda içmek yerine azar azar ve sık sık tüketmeniz olacaktır.
  • Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de tüketeceğiniz sıvının içerisinde kafein olmamalıdır.
  • Eğer bir diyet programı uyguluyorsanız ishal olduğunuz zaman buna ara vermeli ve ishal sorununuz çözüldükten en az 24 saat sonra diyetinize devam etmelisiniz. İshal olduğunuz süre içerisinde yumurta, pirinç ve patates gibi yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelisiniz.
  • Sizleri genellikle neleri yemeniz gerektiği konusunda bilgilendirdik. Fakat neleri yememeniz gerektiğini bilmenizde de fayda var. İshale karşı sakız, alkol ve süt gibi ürünlerden olabildiğince ayrı kalmaya çalışın.
  • Elbette ki doktorunuzun tavsiyesiyle temin edeceğiniz ilaçlar da ishalle savaşmanızda büyük yarar sağlayacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir