Aşk & İlişkiler

İnternet Aracılığıyla Yaşanan İlişkiler Sağlıklı Mıdır?

  | 

İnternet Aracılığıyla Yaşanan İlişkiler Sağlıklı Mıdır?

İnternet üzerinden artık sevgili bulmak çok kolay. Giriyorsunuz bir arkadaşlık sitesine bir profil oluşturuyorsunuz ve onlarca insan mesaj atıyor, ilgili ilgisiz her konuda. Özellikle fütursuzluğun tavan yaptığı bu sitelerden sevgili olmak çok kolay. Tabi ki mesaj sevgililiği. Artık tek iletişim yöntemi mesajlaşmak oldu. Sohbet ve iletişimin genelde kısır kalabildiği bir ortam. Pek çok kişi bu sitelerde eş arıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan kişiler de arkadaşlık sitelerinin müdavimlerinden.

Bu durum ne kadar asosyal bir sistem içerisinde olduğumuzu gözler önüne serebiliyor. Hatta evli olan çiftlerin bile ayrı odalarda kendilerine sevgili aradıkları da görülüyor. Genelde kişiler ya cinsel hayatlarının renklenmesi ya da eşleriyle yaşadıkları sorunlardan kaçmak için sevgili arayışına çıkıyor. Sorunları çözmek yerine çözümsüzlüğün ve bir karmaşıklığın içerisinde buluyorlar kendilerini.

Tabi çoğu kişi gerçek kimliğini ve özelliklerini saklayarak bu sitelerde yeni kimlik arayışı içerisinde oluyorlar. Nadir olarak kendi kimliğiyle ve özüyle çıkanlar da yok değil, ama; oldukça az bir sayıda. Artık bu sitelerde seçmece oynar gibi sevgili arayışı habire sürüyor. Bitmiyor; bugün birisi, yarın ötekisi. Olmadıysa atıyor; yerine nasılsa daha binlecesi var . Tüketilen hayatlar, savrulan sahte sevgi sözcükleri ve daha bir çok yabancılaşma kendini gösteriyor.

İnternet ortamında ilişkiler; emek harcanmadan kolayca tüketiliyor. Aradığının ne olduğunu bilmeden herkes bir birine yalanlarla örülmüş bir gerçek yaratma çabası içerisine giriyor. Bazı durumda gerçekten yüreğini koyanların yara aldığı bir sanal alem olmaktan öteye gidemiyor. Çünkü; kimse ne aradığını biliyor ne de kendisini tanıyor. Sahte kimliklerle sahte ilişkilerde sadece ‘’varmış’’ gibi yaşamaya çalışılıyor. Bu durumda sistemin sağlıksızlığını gözler önüne seriyor.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir