Aşk & İlişkiler

İlişkilerde Sevgi Dili Nasıl Olmalıdır?

  | 

İlişkilerde Sevgi Dili Nasıl Olmalıdır?

İlişkiler; iki kişinin sevilmeyi ve ilgi beklediği bir düzen içinde yürümelidir. Herkes sevilmeyi bekler ve bu beklentisinin karşılanmaması halinde hüsran yaşar ve ilişkiler sağlıklı olarak yürüyemez. Sevginin, ilginin, dokunmanın ve sözlerin bir ilişkide önemi büyüktür. Bunlar ilişkiyi besleyen ve geliştiren olması gereken değerlerdir. Bunun yanında önemli olan diğer en önemli değerler ise; sadakat, güven ve saygıdır. Karşılıklı olarak bunların beslenmesi ve doyurulması demek ilişkinin sağlıklı yürümesi anlamına gelir.

Kadınlar ve erkekler genel olarak sevgi ve saygı üzerine aynı beklentiyi yaşarlar ancak, kadınların ilgi konusunda çok daha fazla beklenti içerisinde oldukları ve daha çok ilgi gösterdiklerine dairdir. Erkeklerse daha çok güven duyulmasını beklerler. Bazı durumlarda erkek ve kadının aynı beklentiye sahip olurken ilişkilerin yürümemesi ve genelde sorunların ortaya çıkması hasıl olmaktadır. Peki bu durum neden kaynaklanıyor?

Öncelikle sevgi dilini iyi ifade etmek ve göstermek gereklidir. Bunun için her iki cinsin de belli netlikte ve açıklıkta duygularını ifade etmesi ve söze dökmesi sık sık bunu yinelemesi gereklidir. Özellikle ‘’ seni seviyorum’’ ve ‘’seni özledim’’ kelimeleri tek anahtardır. Sevgiyi dile getirmek ve karşıdaki kişiyi değerli hissettirmek adına olması gereken ifadelerdir.

Birlikte kaliteli zaman geçirmek, eğlenmeden sohbet etmeye kadar paylaşılacak anları çoğaltmak ve mutlu olmak adına birbirine zaman ayırmak önemlidir. Ertelenen ve bahanelerle geçiştirilen boşvermeler ilişkiyi tek düzeyliğe götürür ve bitirir.

Özel günleri hatırlamak ve birbirine önemsediğine dair hediyeler sunmak ilişkiyi tazelemek için önemlidir.

Birbirine yardımcı olmak ve paylaşımları her daim sağlamak gereklidir.

Fiziksel temasın sevgiyle bütünleşerek paylaşılması da ayrı bir güç sağlar. Önemli olan karşılıklı olarak ilişkiyi sağlıklı boyutta götürmek adına yaklaşımlar sergilemektir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir