Sağlık

Hızlı Kilo Vermek Mümkün Müdür?

  | 

Hızlı Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Sağlıklı kilo vermek  ile hızlı kilo vermek oldukça farklılık gösterir. Hızlı kilo vermeye çalışmak tek tip beslenme ile vücudun sağlığını bozmak anlamına gelir ki; zaten bu tarz kilo verme şekli verilen kiloların katlanarak geri almasını sağlamaktan öte bir işe yaramaz. Hızlı kilo verme sisteminde, yağlar erimiyor sadece doku ve su kaybı ortaya çıkıyor. Hızlı kilo verilebilir ve mümkündür ancak bu sağlıklı bir kilo kaybı demek değildir.

Sağlıklı olarak hızlı kilo vermek ise; düşük kalori içeren gıdalar tüketmek ve aşırı kalori sağlayan gıdalardan uzak durmakla mümkün hale gelebilir. Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için; rafine edilmiş şeker, tuz ve un içeren gıdalardan uzak durmak gereklidir. Bu tarz gıdalar sadece yağ oluşmasına neden olan ve hiç bir şekilde vücuda fayda sağlamayan gıdalardandır. Üstelik; bu tip gıdaların kalorisi yüksektir ve yakılması oldukça zordur.

Bu tarz rafine şekerleri tüketmek yerine sebze ve meyvelerden şeker alınmalı, içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamalıdır. Rafine içeren gıdalar tükettiğimizde vücut doymuyor ve sürekli açlık hissine neden olarak sürekli yememizi sağlıyor. Eğer hızlı ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız bu tarz gıdalardan uzak durmanız gereklidir.

Nişasta içeren besinlerden çok fazla tüketmek de yağ alımına ve kilo vermeye engel olan bir beslenme sağlar. Doğal nişasta içeren gıdalar haricindeki pirinç, ekmek, makarna gibi işlenmiş nişastalı besinler yağ yapan ve kilo aldıran gıdalardır. Bunun yerine bol tahıllı ekmekleri tüketmek, bakliyat türü gıdalardan nişasta ihtiyacı almak gereklidir.

Ayrıca bol protein içeren ve tok tutan gıdalar tüketmek; kilo vermede oldukça fayda sağlayan bir beslenme şekli olacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir