Eğlence

Herkesin Bir Bakış Açısı Var

  | 

Herkesin Bir Bakış Açısı Var

Son dönemlerin en fazla merak konusu olan, özellikle de gençlerin oldukça ilgisini çeken fotoğrafçılık ile alakalı tüm detaylar Genç İstanbul Modern’in yeni etkinliği Herkesin Kendi Bakış Açısı Varile meraklıları ile buluşuyor. İstanbul Modern’in yeni etkinliği, HenriCartier – Bresson’dan ilham alarak Genç İstanbul Modern etkinliği ile karşınızda.

istanbul

Fotoğraf Sanatının İnceliklerine Dair Her Şey

Fotoğraf sanatına merak duyan tüm yaş grubundan fotoğraf sever ile buluşan bu progamda 4 aşama bulunuyor. Bu aşamalar; fotoğraf stüdyosu, farklı kompozisyonlar, ışık ve küçük sahneler yaratmak gibi ilgi çekici ve merak uyandırıcı bölümlerden oluşmakta. Bu sayede küçük büyük demeden herkes; pozlama, kadraj belirleme, ışık, derinlik ve denge gibi fotoğrafa dair her türlü bilgiyi öğrenebilecekler. Ayrıca Herkesin Kendi Bakış Açısı Var programında bu noktada katılımcıların kendi bakış açıları da devreye girmektedir.

Fotoğraf Dilinin Tercümesi

Bu aşamalar sayesinde katılımcılar fotoğraf ile konuşabilmeyi, kendi gözlerinden dünyayı fotoğraflara dökmeyi başarabiliyorlar. Çocuklar bu program esnasında kartondan vizörler yapıyor. Bu sayede etraflarındaki ilgi çekici kareleri gözlemleme şansı bulabiliyorlar. Bu noktada çocuklar pozlama hakkında derin bir bilgiye çabalayarak ulaşabiliyorlar. Fotoğraf çekme anındaki büyüyü kendileri keşfedebiliyor ve bu sayede bir fotoğraf sanatçısının hislerini anlayabiliyorlar. Ayrıca fotoğraf çekerken herhangi bir nesne yardımı ile de fotoğraf çekme sanatının incelikleri öğrenilebiliyor. Örneğin ortaya konan bir nesneyi çekmek istediklerinde, netleştirme, ışık ve gölge, derinlik sağlama gibi birçok konuya hakim olabiliyorlar.

Kişisel Bakış Açısı: Fotoğrafçılık

İnsanın kendisini en iyi ifade edebileceği yerlerden biri de fotoğraf makine ile yalnız kaldıkları andır. “Herkesin Kendi Bakış Açısı Var” İstanbul Modern sayesinde oldukça detaylı bir şekilde inceliklerin öğrenilebilmesi sağlanacaktır. Özellikle de HenriCartier – Bresson’un fotoğrafçılık sanatına özgü bam telleri bu sanat akımına oldukça yön vermektedir. Özellikle de fotoğraf sanatının en önemli anı olarak nitelendirdiği, deklanşöre basma anı hakkında oldukça detaylara yer verilmektedir.

Genç İstanbul Modern: Herkesin Kendi Bakış Açısı Var

İstanbul Modern’de Herkesin Kendi Bakış Açısı Var kapılarını meraklılarına açmaktadır. Adeta uluslar arası alanda bir etkinlik haline dönüşmüş olan Herkesin Kendi Bakış Açısı Var, 13 Ekim 2015 ile 10 Ocak 2016 Tarihleri arasında çocuk sanatçıları beklemektedir. Bu program cumartesi günü; 10.30, 13.00, 15.00 saatlerinde çocuklara verilmektedir. Ayrıca Pazar günleri de 10.30 çocuklara, 13.00’te ise ailelere verilmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir