Anne & Çocuk

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

  | 

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlayan ve doğum gününe kadar devam edebilen kasık ağrılarının farklı nedenleri olabilir. Bu nedenlerden bazıları için herhangi bir tedaviye gerek duyulmazken, bazı kasık ağrıları hastanede yatma zorunluluğu bile yaratabilir. Gebeliğin ilk zamanlarında ve hatta regl gecikmesi yaşadığını anlayan kadınlarda, kasık bölgesinde iğne batması gibi bir his ve ağrılar oluşabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısının Nedenleri, Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık bölgesinde hamileliğin 12 ila 16. haftalarından itibaren bıçak saplantısı gibi şiddetli ve ciddi ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar, ani hareket yaparken ya da bir işle uğraşırken daha şiddetli bir şekilde hissedilebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte kasık ağrısı, rahim duvarlarının ve iç kısımda bulunan ligamentlerin sıkılaşması nedeniyle olmaktadır. Bu durumu oluşturan asıl neden ise, rahmin genişlemesidir. Rahim genişlemesi sonucunda görülen ligament ağrıları, genellikle kasığın sağ kısmında ortaya çıkar, ancak ender olarak sol kısımda da görülebilir. Hamilelikte kasın ağrısının nedenleri arasında şunlar da vardır;

Gaz – Kabızlık Sancısı: Hamilelik döneminde yüksek seviyede progesteron hormonu salgılanır. Böyle bir durumda bağırsak düzeni bozulur ve sonuç olarak gaz, kabızlık sancıları ortaya çıkar. Gaz ve kabızlık sancısı da kasıkların ağrımasına yol açar. Bu sorunu önlemek için lif bakımından zengin gıdalar tüketebilirsiniz.

Braxton Hicks Kasılmaları: Yalancı doğum kasılmaları olarak bilinen Braxton Hicks doğum kasılmaları, hamile kadınları doğum sürecine hazırlamak için oluşan kasılmalardır. Yalancı doğum kasılmaları yaşandığı zaman; kasık, bel ve karın bölgelerinde şiddetli ağrılar oluşur. Bu dönem içerisinde magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketmek ve istirahat etmek gerekir.

Sürekli Aynı Pozisyonda Durmak: Devamlı olarak aynı pozisyonda durulduğu zaman (yatarken, otururken veya uzanırken), pozisyon değiştirme sırasında kasık ağrıları yaşanabilir.

Hormonal Nedenler: Hamilelik döneminde ortaya çıkan rahatsızlıkların büyük bir bölümü hormonal aktiviteler nedeniyle görülmektedir. Kasık ağrılarına da yol açan hormonal aktiviteler, bu ağrıların boyutunu ciddi derecede arttırabilir. Relaxin ve progesteron gibi hormonların sürekli hareket halinde olması, daha rahat bir doğum gerçekleştirilmesi içindir. Ancak kasık bölgesinde oluşan kasılmalar nedeniyle ağrıların yaşanmasına da yol açabilir.

Fiziksel Değişimler: Gebelik dönemiyle birlikte ortaya çıkan fiziksel değişimler, ciddi kasık ağrılarına neden olabilir. Bunun yanı sıra vücut kütlesi artar, fetüs gelişme gösterir ve kalça bölgesine baskı yaparak kasık ağrılarının oluşmasına yol açar.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Ağrılı bölgenize sıcak suyla doldurduğunuz bir torba yardımıyla masaj yapın.
  • Kasık ağrılarını hafifleten etkili bir çözüm yolu, sıcak suyla duş almaktır.
  • Her gün mutlaka 2 litre su tüketin.
  • Dinlenmeye özen gösterin ve kendinizi fazla yormayın.
  • Rahat pozisyonlarda uyumak için gebelik yastığı kullanın.
  • Sürekli aynı pozisyonlarda durmayın.
  • Otururken bacaklarınızı sıkıştırmayın ve yastık yardımıyla destekleyerek yüksekte tutun.
  • Ağır madde veya eşya kaldırmaktan kaçının.

Hamilelik döneminde yukarıda saydığımız maddeleri mutlaka dikkate alın. Bu sayede hem kasık ağrılarınız hafifler, hem de sağlıklı bir gebelik dönemi geçirirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir