Cilt Bakımı

Güzel Ve Bakımlı Tırnaklar İçin Evde Bakım Önerileri

  | 

El ve ayak bakımı hem sağlık açısından hem de dış görünüş açısından son derece önemlidir. İletişim kurmanın temel aşamasının tanışma ve selamlaşma olduğu düşünüldüğünde eller yeni tanışılan bir kişi hakkında fikir veren ilk aşamadır. Bakımlı ellerin belirtisi bakımlı tırnaklardır. Bakımlı tırnaklar için oje şart değildir, parlatıcı ve koruyucu bulunması da yeterli olacaktır. Evde tırnak bakımı yapmak son derece keyifli ve sağlıklıdır. Sağlıklı tırnaklar sert ama esnek, düzgün yüzeyli ve koyu pembe renkte olmalıdır. Günümüzde erkekler de tıraş kadar el bakımına da önem vermektedir. Tırnakların gelişigüzel kesilmesinden sonra bir törpü yardımı ile temizlenmesi ve tırnak üstü pürüzlerinin de temizlenmesi gereklidir. Tırnak bakımı çok uğraş gerektirmez. Gerekli malzemelere sahip olan herkes kendi ihtiyaç duyduğu bakımı kendi yapabilir.

Tırnak Kesmenin Doğru Yöntemleri
Tırnak kesimi için en ideal zaman duş sonrası ellerin doğal yönden nemlenmiş olduğu zamanlardır. Tırnakların kesilmesi sonrası tırnak kenarlarının nemlendirilmesi önerilir. Gül kokulu vazelin kremler bunun için en ideal olanlardır. Tırnak kesimi sonrası ve törpü öncesi kremlenmiş tırnaklar ve tırnak kenarları doğal manikür ve pedikür desteği sağlar. Tırnak makasını ıslatarak yapılan bir kesimde etrafa tırnak parçalarının dağılması önlenebilir. Bu püf nokta herkesin işine yarayacak bir bilgidir. Nemlendirici kremin emilmesi ile birlikte törpüleme işine geçebilirsiniz. Tırnak kesimi esnasında tırnaklarınızın küt mü yoksa yuvarlak mı olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Törpüleme işlemi bunun gerçekleşmesi için farklı yöntemlerle uygulanır. Kenarlarda birikmiş kütiküller tırnağı enfeksiyonlara karşı korur. Bu sebeple derin kesilmemesi önerilir. Kütikül giderici kremler bu iş için ideal sonuçlara ulaşmanız konusunda yardımcı olur. Evde tırnak bakımı uygulamaları sonrasında yapılacak en iyi şey ellere ve tırnaklara doğal zeytinyağı ile masaj yapılmasıdır.
Tırnak Hastalıkları Nelerdir?
Tırnak bakımına özen göstermeyenler çeşitli tırnak rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler. Bunlar arasında en çok görülen tırnak mantarıdır. Tırnaklarda renk değişikliği ile kendini belli eden hastalık tırnağın kaybedilmesi ile de sonuçlanabilir. İlaçlı tırnak cilaları ve antibiyotik kullanımı ile tedavi edilen bu hastalık istenmeyen görüntülerin yaşanmasına neden olur. Tedavi el tırnakları için 3 ila 6 ay sürebilirken ayak tırnaklarında bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. Gelişen tıbbi imkânlar ile artık kolayca tedavi edilebilen hastalık lazer tedavisi ile de iyileştirilebilmektedir.
Tırnaklarda yaşanan bir diğer önemli sorun ise tırnak batmasıdır. Verdiği acı ve ıstırap sebebiyle dayanılmayacak bir hal alabilen sorun Evde tırnak bakımı yaparak kolay bir şekilde çözülebilir. Tırnak batmasını engellemenin en önemli uygulaması tırnakların küt kesilmesidir. Buna rağmen batma eğilimi gösteren tırnaklarda tırnak uçları ile deri arasına küçük kesilmiş gazlı bez sokulması tavsiye edilir. Baticon ile temizlenmiş tırnağın ıslatılmaması da tedavinin etkinliğini artıracak önlemler arasında sayılabilir. Keratin denen koruyucu protein tırnaklar için son derece faydalıdır. Güneş, klor ve sert temizlik malzemeleri tırnakları olumsuz etkiler. Temizlik ve bulaşık esnasında eldiven kullanımının alışkanlık haline getirilmesi bu konuda alacağınız önlemler arasında yer alır.
Demir, kalsiyum ve B vitamini içeren gıdalar özellikle tırnaklar açısından çok faydalıdır. Bol su tüketmek her konuda olduğu gibi kaliteli tırnaklar içinde önemlidir. Çok uzun tırnaklar kırılmaya daha çok meyillidir. Tırnakların bir el aleti olmadığını kırılgan ve hassas bir yapıları olduğunu unutmamak gerekir. Nikotinden sararan tırnakları ortadan kesilmiş bir limon ile yaklaşık 10 dakika ovmak ve oksijenli suya batırılmış pamukla silmek başarılı bir sonuca ulaşmanızı sağlar. En önemli sorun ve en kötü alışkanlık ise tırnak yeme alışkanlığıdır. Toplumumuzda sık görülen bu rahatsızlık stresli durumların ortadan kalkması ile kendiliğinden son bulur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir