Sağlık

Göz Ağrılarının Temel Sebebi ve Tedavi Yöntemi

  | 

Göz Ağrılarının Temel Sebebi ve Rehabilitasyonları

Göz ağrıları, sıklıkla görülen bir problemdir. Yaygın olarak görülen göz ağrıları, seyrek ciddi bir problemin habercisi olmaktadır. Göz ağrılarının en temel sebepleri, yorgunluk, yetersiz ışık veya çok fazla ışığa maruz kalma, uzun müddet bilgisayar veya televizyon ekranına bakma, gözde olan enfeksiyonlar ve göze yabancı bir cisim kaçması olarak bilinmektedir. Göz ağrılarının sebeplerine göre fark rehabilitasyon metotları uygulanmaktadır. Bunun dışında gözlük kullanıyorsanız göz numarasının değişmesi de gözlerde ağrıya sebep olmaktadır. Şayet gözlerinizde miyop, hipermetrop veya astigmat gibi göz bozuklukları olduysa, bunlarda göz ağrılarına sebep olmaktadır.

Göz Ağrıları Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Göz ağrısı rehabilitasyonuna başlanmadan önce ağrının sebebi teşhis edilmelidir. Gözde pürüzlülük, batma ve yanma hisleri ile olan göz ağrıları, çoğunlukla bir enfeksiyon veya göze toz gibi yabancı cisimlerin kaçmasından dolayı olmaktadır. Bu tür ağrılarda göz damları kullanılarak kısa müddette ağrı giderilmektedir. Göz ağrısı hasebiyle göz kontrolüne gittiğinizde gözünüzde bir göz bozukluğu belirlediyse doktor, sizin için uygun bir gözlük önerecektir. Gözlük ve lens kullanarak göz ağrınız geçecektir.

Uzun süre ekrana bakma, fazla ışıklı veya yetersiz ışıklı bir ortamda uzun süre vakit geçirme, az ışıkta kitap, gazete okuma gibi uğraşlarla uzun süre uğraşma, uykusuzluk gözlerde ağrıya sebep olmaktadır. Bu tip ağrılar iyi bir dinlenme ile geçirilebilir. Uyku, göz dinlenmesinde en tesirli yoldur. Uyurken ortamın karanlık olması gözlerin iyi dinlenmesini sağlar.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir