Hastalıklar

Geçmeyen Baş Ağrısı

  | 

Geçmeyen Baş Ağrısı

Baş ağrısının birçok sebebi ve etkeni olabilir. Başınızın neden ağrıdığını bilmiyor olabilir veya ne yaptıysanız geçmemiş olabilir. Bu birçok hastalığın belirtisi ya da rahatsızlığın habercisi olabilir. Geçmeyen şiddetli baş ağrısı olan kişilerin ilk tespiti genellikle migren olarak düşünülür. Migren hastalığı olan çoğu kişi de baş ağrısı, görme bozukluğu, yüzde uyuşma ve konuşma da zorluklar gibi belirtileri vardır. Migren hastalığı atak halinde gelir ve gelmeden önce depresif bir ruh hali ya da ani duygusallıklar, susamışlık hissi görülebilir. Migren olan kişilerde olmayana göre 2 kat daha fazla ruhsal sorunlar gözlenmektedir.

Baş Ağrısının Başka Ne Gibi Sorunları Olabilir?

İnsanların aşırı tempoda çalışması gün boyu yorulması ve psikiyatrik hastalıklara sahip olması bu baş ağrısını meydana getirebilir. Gün içinde aşırı stres size 1-2 gün geçmeyecek bir baş ağrısı yapabilir. Bunun için ilk ağrıyan 1 saat için olmasa da gün boyu geçmeyen baş ağrısı için bir an önce doktora görünmenizde yarar vardır. Her türlü sonuç için erken teşhis önemlidir. Eğer sürekli ve geçmeyen bir baş ağrınız oluyorsa öncelikle bunun neden ağrıdığını çözmeniz lazım. Bunun birçok belirtileri vardır.

  • Gece uykusunu iyi alamıyorsanız bu ağrı gerçekleşebilir.
  • Radyasyon yayan ortamda bulunmanız sürekli ışık altında durmanız başta ağrı yapar.
  • Çok sigara kullanıyorsanız ve günde art arta sigara içiyorsanız baş ağrısı oluşabilir.
  • Belli bir hastalığınız varsa migren vb. gibi bunlar tamamı ile beyinsel problemlerdir ve başta ağrı yapmaktadır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Neden başınızın ağrıdığını çözdükten sonra yapmanız gereken, tam tersini yapmanızdır. Yani eğer gece uykusunu uyuyamıyorsanız, birkaç gün yatmadan önce egzersizler yaparak, gün içinde vücudu yorarak ve radyasyondan uzak kalarak uyumayı deneyebilirsiniz. Bunun faydasını görebilirsiniz. Baş ağrısı için pratik yöntemler vardır, eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız. Karanlık bir ortama girip orda 1 saat uzanmanız veya gözü açık bir şekilde durmanız beyinizi yorulmalardan kaçıracak ve rahatlatmaya yarayacaktır. Sabahları yürüyüş yapmak ve ılık su ile duş almanız vücudu rahatlatacak ve bu sayede baş ağrınız tamamı ile geçmese de azalacaktır. Yoğun bir iş temponuz varsa, belli bir süre izin alıp, doktora göründükten sonra dinlenmeniz size fayda sağlayacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir