Makyaj

Fondötenin Cilde Zararları

  | 

Fondötenin Cilde Zararları 

Kadınlar güzellik uğruna birçok makyaj malzemesi alırlar. Daha güzel görünmek için para harcamaktan çekinmezler. Yüzlerinin daha canlı, renk tonlarının bir bütün gözükmesi için kozmetik ürünler kullanırlar. Makyaj malzemeleri doğru kullanıldığında ve kaliteli olduğunda cilde zararı yoktur. Bunlardan en yaygın kullanılan ürün fondötendir. Fondöten ciltteki kızarıklıkları, sivilceleri ve türlü lekeleri kapatmaya yarar. Fondöten kullanırken yüzümüze fırça yardımıyla sürmeliyiz. Fırça fondötenin her yere eşit şekilde dağılmasını sağlar. Parmak uçlarıyla bastırarak sürmek fondöteni yüzde bir kalıpmış gibi durmasına neden olur.  Cildin derinliklerine inerek gözenekleri hepten kapatır. Cilde direk olarak sürülmesiyle oluşan delikler fondötenin zararına örnektir.  Gece yatmadan önce ciltteki fondöten temizlenmezse bu zamanla sivilce çıkmasına sebep olacaktır. Erken yaşlanmayla birlikte kırışıklıklara yol açabilir.  Cildin yağ dengesini bozarak koyu renkte lekelenmelere davetiye çıkarabilir. Cildi nemlendirmeden fondöten sürmek gözenekleri tıkayarak cilt hücrelerinin nefes almasını engeller.

 

Fondöten Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fondöten doğru bir kullanımla uygulanırsa cilde herhangi bir zararı olmamaktadır. Bazı hususlara dikkat etmek bu yüzden önemlidir. Fondöten uygulanacak yüzün daha önceden ılık suyla yüz temizleme jelleri ya da sabunlarla temizlenmesi gerekir. Fondöten sürmeden önce cilde su bazlı nemlendirici kremler sürün. Fondöteni el ile sürmek yerine fırça ya da sünger kullanın. Fondötende dikkat edilecek unsurlar arasında çok fazla sürülmemesi de yer alır.

Gün sonunda muhakkak makyajınızı uygun makyaj çıkarıcı ürünlerle temizleyin. Kullanacağınız fondötenin sizin cilt tipinize uygunluğunu kontrol edin. Bunun için bileğinizin iç kısmına sürüp cildinizde kızarıklık olup olmayacağına bakın. Alerjiniz olan fondötenlerden uzak durun. Seçeceğiniz fondötenin fiyatı kalitesiyle doğru orantılı olmaktadır. Belli bir markası olan fondötenleri tercih edin. Merdiven altı yapılan kozmetik ürünlerinden uzak durun. Bunlar cilt kanserine sebebiyet verecek zararlı maddeler içerebilir. Fondöteni her gün kullanacaksanız arada bir cildinizi dinlendirmeniz gerekir. Yağlı ciltler için yağsız fondöten seçilmelidir. Hatta bütün makyaj ürünlerinde bu konuya dikkat edilmelidir. Cildi kuru olanlar aşırı yağlı ürünlerden uzak durmalıdır. Bunun yerine cilde ışıltı veren ürünlerle cildinizin parlamasını sağlayabilirsiniz. Fondöteni kapatıcı olarak kullanmamalısınız. Bu işlemi yapan concealerları ya da pudrayı sürdükten sonra fondöteni cildinize uygulamanız daha çok işe yarayacaktır.

 

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir