Doğal Yaşam

Fondöten Sürmenin Püf Noktaları

  | 

En önemli makyaj malzemelerinden biri olan fondöten, ciltteki leke, kızarıklık, morluk ve ton farkları kapatmak için kullanılır. Ciltte pürüzsüz bir zeminle makyaj öncesi hazırlık yapmak için kullanılan en ideal üründür. Bu aşamada fondöten nasıl sürülür konusu önem taşır. Likit, köpük, krem ve stick gibi çeşitleri olan fondöten, makyaja başlarken kusursuz bir baz oluşturulmasını sağlar. Parmak uçları veya özel süngerler yardımıyla uygulanan ürün, mutlaka cilt rengi ile uyumlu olmalıdır. Fondöten rengine karar verme aşamasında deneme uygulamasının yapılacağı en doğru alan çene bölgesidir. Gün ışığında yapılacak bir kontrol en doğru sonucu verecektir.
Doğru Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?
Fondöteni cilde yedirebilmek için fırçalardan da yararlanabilirsiniz. Fırça ucuna konacak yeterli miktarda fondötenin yatay hareketlerle cilde yedirilmesi gereklidir. Fazla miktarda fondöten kullanımı kusurların kapatılmasına yaramayacağı gibi istenmeyen çizgilerin oluşmasına da neden olabilir. Yeterli miktarda kullanılacak bir ürün en ideal sonucu yakalamanızı sağlar. Parmak uçları ve sünger yardımıyla yumuşak hareketlerle yapılan bir uygulama da doğru bir kullanım şeklidir. Fondöten nasıl sürülür öğrenilmesi gereken bir konudur. Yüze doğru bir şekilde yapılan uygulama sonrası boyun ve dekolte bölgesi de unutulmamalıdır. Bu bölgelere yapılacak uygulama için çok az miktarda kullanılacak fondöten yeterli olacaktır. Bu uygulama maske görünümünün engellenmesini sağlar. Piyasada bulunan kaliteli içerikli markaların hepsinde farklı tonlarda fondöten bulunabilir. Direk cilde temas eden bu üründe özellikle hassas cilt tipine sahip olanların çok seçici olmaları gerekmektedir.
Fondöten sürmenin farklı yönlerinden bahsetmiş olsak da en ideal yol fırça yardımıyla yapılan uygulamadır. Burada bizi bekleyen en önemli sorun doğru fırçanın nasıl seçileceği konusudur. Her noktaya eşit miktarda fondöten sürmek için bu amaçla kullanacak fırçanın büyük olması önerilir. Fırçayı oluşturan kılların yumuşak olması tercih edilmelidir. Uç kısmı beyaz olan fırçalar fondöten rengini de net olarak görmenize yardımcı olur. Kaliteli, cilt yapısı ile uyumlu, dermatolojik açıdan test edilmiş, kapatıcı özelliğe sahip, doğal ve hafif görünümlü fondötenler en doğru seçim olacaktır. Maske görünümünü engellemenin bir diğer yolu da yüzün kenar kısımlarına az ve orta kısımlarına daha çok ürün kullanmaktır.
Uygun Fondöten Nasıl Seçilmelidir?
Sağlıklı ve kusursuz görünen bir cilt için yüzün çok iyi şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir. Yüz ve gözaltı bölgesinin ayrı ayır nemlendirme işlemi yapıldığı zaman doğru bir makyaj yapma aşamasına geçilebilir. Kullanılacak olan fondöten güneş koruyucu olan çeşitlerden seçilmişse tekrar koruyucu kullanmaya gerek kalmayacaktır. Fondöten makyaj öncesi baz oluşturmakla kalmaz aynı zamanda yapılacak makyajın kalıcı olmasını sağlar. Fondöten nasıl sürülür konusunda en önemli konu nemlendirilmiş bir cilt üzerinde kullanılması gerektiğidir. Çok yağlı cilt tipine sahip olanların baz öncesinde yağ dengeleyici kullanmaları daha doğru olacaktır.
Fondöten uygulama aşamasında süngeri tercih edecekler için önerilen kullanım şekli it çek hareketidir. Süngerin uygulama öncesinde nemlendirilmesi unutulmamalıdır. Nemli kullanılan sünger fondötenin kapatıcılık etkisini artırır. Fondöten kullanımı sonrasında cilde sabitleme yapılmak isteniyorsa fırça veya sünger yardımıyla pudra sürülebilir. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümünün sırrı doğru fondöten uygulamasından geçmektedir. Cildin makyaj sonrası temizliği her konunun önündedir. Gün boyu nefes alamayan cildin gece yatmadan önce mutlaka cilt tipine uygun bir temizleme ürünü ile silinmesi ve ardından yine cilt tipi ile uyumlu tonik ile canlandırılması gerekmektedir. Ardından kullanılan gece nemlendiricisi ile cilt ihtiyacı olan neme kavuşur ve sabaha kadar onarılır. Sabah gene temizlenen cilde makyaj öncesi gündüz nemlendiricisi sürmek zorunludur. Kuruyan bir cilde uygulanacak fondöten pul pul dökülecek ve hiç istenmeyen bir görüntü vermenize neden olacaktır.

1 Yorum

  1. beşevler çilingir

    28 Kasım 2016 at 17:00

    hangi fondotoni sürsem yüzüm pul pul oluyor

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir