Sağlık

Folik Asit Nedir?

  | 

Folik Asit Nedir?

Folik asit, b vitaminin bir türüdür. Birçok alanlarda sağlık için faydalıdır ve kadınlara doğum öncesi alınması tavsiye edilir. Folik asit genellikle mısır, portakal, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler ve et çeşitlerinde bulunur. Doğum yapacak bayanlarda doğum riskini azaltmaya yarar ve doktorların kontrolünde günde 400 mikrogram veya daha fazla folik asit alınması sağlanır. Özellikle daha önceki doğumunda nöral tüp bozukluğu rahatsızlığı ile çocuk doğuran annelerin 4 miligram folik asit alması tavsiye edilmektedir.

folik-asit-hangi-besinlerde-bulunur

Folik Asit Kilo Aldırır Mı?

Doğum yapacak olan hanımların en merak ettiği konu folik asit kilo aldırıp, aldırmadığıdır. Doktorların bu konuda ki araştırması, kilo aldırmadığı yönündedir fakat birçok kullanan kişinin kilo aldırdığını iddia etmesi kafalarda soru işareti bırakabilir. Folik asit hapı kullanan bayanları araştırmalara göre kilo alma sebebi değildir. Bazı bünyelerde kilo yol açtığı sanılabilir fakat bu tamamen beslenme ve çocuğun gelişimi ile alakalı bir kilo alma sebebidir. Doğal yollardan folik asit tüketilebilir veya hap şeklinde tüketilme imkanı da bulunmaktadır. Sağlığa zararı görülmese de geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara göre kanserle ilişkisi olabileceği sunulmuştur. Doğum riskini azaltan folik asit tüketimi doktor kontrolünde belli bir miktarda tüketilmesi gerekir ve kilo alıp almama konusu sağlıklı bir çocuk için mühim olmaması gerekir. Kısaca folik asit kilo aldırmaz ve bunu sadece doğal yollardan değil hap şeklinde de tüketebilirsiniz.

Folik Asit Kullanımı Ne Zaman Başlanabilir?

Hamile olmadan önce belli bir miktar folik asit tüketmeye başlanması mantıklı bir seçimdir. Buna örnek verirsek doğum kontrol hapını hamile kalmak istediğiniz için bıraktığınız zaman, folik asit haplarını almaya başlayabilirsiniz. Erken başlanmasının faydası, çocuğun gelişimi açısından önem taşır. Folik asit kullanmaya başladıktan sonra hemen hamile kalmamış olsanız bile kullanmaya devam etmenizde yarar vardır. Doğal yollardan kullanmanız sağlığınız açısından daha iyi olabilir ve herhangi bir şüpheniz kalmaz. B vitamini türü olan folik asit doğum yapacak anneler için gerekli ve faydalı olacaktır. Beslenmenize dikkat etmeniz ve doktor tavsiyesi ile folik asit tüketmeniz gerekir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir