Sağlık

Fito Krem Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

  | 

Etilenglikol monofenil ve Triticum vulgare gibi etken maddeleri olan Fito krem, ciltteki bakterilerle mücadele eden, doku ve organlarda oluşmuş yaraları iyileştiren bir ilaç türüdür. Fito krem; soğuk havanın neden olduğu çatlaklar, yanıklar, kapanmayan yaralar, yatağa mahkûm olan hastalarda yatakla fazla temastan kaynaklanan çatlak ve yaralar, sedef ve egzama gibi deri hastalıkları, fiziksel ya da mesleki koşulların yol açtığı deri bozulmaları gibi durumların tedavisinde kullanılan bir kremdir.

Fito Krem Nedir, Fito Krem Nasıl Kullanılır, Fito Krem Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar, Fito Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Fito krem, yukarıda saydıklarımızın yanı sıra yaşlılık nedeniyle cilt dokusunun yenilenmemesi ve yavaşlaması sonucu ortaya çıkan deri hastalıkları, meme başı ve karın çatlakları, bazı kozmetik ürünlerden dolayı oluşan yaralar, vücutta alerjik reaksiyonlar, kızarıklık, radyoaktif maddeler nedeniyle oluşan cilt hasarları ile toplardamar yetmezliğinin oluşturduğu yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito krem, doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılması gereken bir ilaçtır. Ayrıca, tedavi bitene kadar doktorun tavsiyelerine uyulması gerekir. Fito kremi spatül (kaşık şeklinde düz bir alet) vasıtasıyla etkilenmiş bölgenin her yerini örtecek şekilde sürün. Daha sonra yaranın üstünü gazlı bez ile kapatın ve bez üzerine ilacı sıvayın. Bu sayede yumuşak bir uygulama yapılmış olacaktır. Şayet tekrar krem sürmeniz gerekirse, öncelikle yaralı bölgeyi steril su ile temizleyin. Fito krem suda tamamen çözülebilen bir ilaç türüdür ve günde 1-2 defa kullanılabilir.

Fito Krem Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Kremin etken maddesine karşı alerjisi olan hastalar bu ilacı kullanmamalıdır.
 • Herhangi bir gıdaya veya maddeye karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, Fito krem kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Fito krem kullanımı, bazı vakalarda her birey için uygun olmayabilir. Şayet herhangi bir rahatsızlığınız mevcutsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Fito krem, virüs veya mantar nedeniyle ortaya çıkan cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaz.
 • Şayet kremi kullandıktan sonra herhangi bir bakteri, virüs ya da mantar belirtileri gözlenirse, acil olarak doktora gidilmelidir. Bu gibi durumlarda fito kremin kullanımı durdurulmalı ve doktor kontrolünde yeni bir ilaç tedavisine geçilmelidir.
 • Kremi gözünüze ve ağzınıza temas etmekten kaçının. Şayet temas ederse, ilgili bölgeyi bol suyla yıkayın.
 • Kremin sürüleceği bölgeyi öncelikle steril su (mikropsuz) ile yıkayın. Kremi spatül vasıtasıyla etkilenmiş bölgenin her yerini kapatacak şekilde sürün ve yumuşak hareketlerle uygulayın.
 • Fito kremi sürdüğünüz etkilenmiş bölgeyi gazlı bez ile kapatın. Daha sonra bez üzerine ilacı iyice sıvayın. Bu sayede yumuşak bir uygulama sağlamış olacaksınız.
 • Şayet meme başında oluşan çatlaklar için kullanıyorsanız, bebeğinizi emzirmeden evvel meme başı bölgesini suyla güzelce temizleyin.
 • Fito kremle tedavi uygularken sert sabun, şampuan, cildinizde tahrişe yol açabilecek kozmetik ürün, tüy dökücü, saç boyası, alkollü kozmetik ürünler vb. ürünleri kullanmayın.
 • Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz, doktora başvurmadan bu kremi kullanmayın.

Fito Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Neredeyse bütün ilaçların ortak noktası, içeriklerinde bulunan etken maddelere karşı hassas olan bireylerde bazı olumsuz yan etkilerin görülmesidir. Bundan dolayı, fito kremin içerdiği etken maddelere karşı herhangi bir hassaslığınızın olup olmadığını bilmek önemlidir. Fito kremin yan etkilerinden bazıları;

 • El, bilek, ayak, yüz ve dudak bölgelerinde oluşan şişlikler,
 • Bilhassa ağız veya boğaz bölgesinin yutkunmayı ya da nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesidir.

Bu gibi vakalar çok sık görülmese de, oldukça ciddi yan etkiler olduğunu söylemek mümkündür. Şayet bu yan etkilerden biri görülürse, fito kreme karşı alerjik reaksiyonunuz var demektir. Bahsettiğimiz yan etkiler, hastanın acilen tıbbi yardım almasını gerektirebilir. Bundan dolayı, herhangi bir olumsuz etki görülmesi halinde ilacın kullanımı hemen bırakılmalı ve zaman geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında fito kremle ilgili olarak farklı bir yan etki saptanmamıştır, ancak ilacı kesinlikle ağzınıza ya da gözünüze temas ettirmeyin.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir