Sağlık

Evde Organik Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

  | 

Hemen her evde sıklıkla kullanılan mutfak ürünlerinden biri de elma sirkesidir. Ev hanımlarının gerek beslenme ve gerekse temizlik amacıyla kullandıkları harika bir yardımcıdır. Elma sirkesini evde uygulayacağınız birkaç yöntemle yapmanız mümkündür; üstelik saf ve temiz. Organik elma bulmak zor bir şey olmadığından, organik elma sirkesi yapımı da zor olmayacaktır.

Evde Organik Elma Sirkesi Yapımı, Evde Elma Sirkesi Malzemeleri, Evde Elma Sirkesi Yapımında Bilinmesi Gerekenler, Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Evde elma sirkesi yapmak yerine dışarıdan almayı tercih ediyorsanız; aktarlardan veya yerel pazarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca bazı İnternet sitelerinde de satışı yapılan bir üründür. 500 miligram elma sirkesi, ortalama 20 TL’ ye satılmaktadır. Bu doğrultuda evde yapacağınız elma sirkesi ile ek gelir elde etmeniz bile mümkün olabilir.

Evde Organik Elma Sirkesi Yapımı

Malzemeler

  • 2 elmanın kabuğu,
  • 3 su bardağı içme suyu,
  • 1 çay kaşığı tuz,
  • 1 çay kaşığı şeker,
  • 1 litrelik cam kavanoz.

Öncelikle elma kabuklarını çok ince olmamak kaydıyla soyun ve kavanozun içine yerleştirin. Ardından şeker, su ve tuzunu da ilave ederek kavanozun ağzını kapatın. Tuz ve şeker eriyene kadar çalkalayın. Karanlık ve ışık görmeyen bir ortamda 10 gün saklayın. Evde elma sirkesi yapmaya karar verdiyseniz; temiz içme suyu kullanmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra ışık görmeyen, karanlık bir ortam olması da şarttır. Ayrıca, 10 günlük süre zarfında kavanozu bazen karıştırın ve açarak kontrol edin.

Evde Elma Sirkesi Yapımı Tarif 2

Malzemeler

  • 8 adet elma,
  • 2 litre (8 su bardağı) içme suyu,
  • 2 yemek kaşığı bal,
  • Kaya tuzu (1 tatlı kaşığı),
  • 2 litre kapasiteli cam kavanoz ya da kap.

Öncelikle elmaların saplarını ve çekirdeklerini güzelce ayıklayın. Daha sonra elmaları doğrayın ve temiz bir kap içerisine yerleştirerek üstünü hafif geçecek kadar su ekleyin. Kaba diğer malzemeleri de attıktan sonra üzerine bir tülbent koyun ve bağlayın (sinek, böcek vb. önlemek için). İlk birkaç gün boyunca, sonraki zamanlarda ise haftada 1 kez karıştırın. Birinci haftanın ardından kavanozun etrafında ufak sirke sinekleri görebilirsiniz ki, bu olağan bir durumdur. Bu sirkenin tam olarak oluşması için minimum 2 ay beklemeniz gerekir. Sirke hazı olduğunda içinde mantar küfü oluşması da normal karşılanmalıdır, çünkü bu yalnızca maya tabakasıdır. Maya tabakasını, başka bir elma sirkesi yaparken mayalama amacıyla kullanabilirsiniz, ancak bu tür sirke yapımında bal kullanmamanız gerekir.

Evde Elma Sirkesi Yaparken Bilinmesi Gereken Hususlar

Evde yapılan sirke ne kadar uzun bekletilirse, aynı oranda kendine has ve kaliteli olacaktır. Şayet sirkenin kalitesini yükseltmek isterseniz, ortalama 20 gün sonra karışımı süzün ve sirke içerisine 2 adet nohut, küçük parça ekmek, çok az miktarda kaya tuzu ekleyin ve ardından ağzını kapatıp 40 gün daha bekletin. Bu süre sonunda tekrar süzün. Bunların yanı sıra; evde yapılan elma sirkesi tarifi ile aynı yöntemleri uygulayarak farklı meyvelerin sirkesini de yapabilirsiniz. Örneğin; üzüm, ayva, portakal, hurma, limon kabuğu, alıç ve hatta bergamot gibi meyvelerin sirkelerini de kolayca yapabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken önemli bir husus, narenciye ile yapılan sirkenin genellikle ev temizliği amacıyla kullanılması ve kokularının da fazlasıyla hoş olmasıdır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, bilhassa zararlı olan mikroorganizmaları yok eder. Bu anlamda, mutfağınızda kullandığınız temizleme bezlerini elma sirkesi ile dezenfekte etmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra, çamaşırlarınızda yumuşatıcı olarak kullanmak için makinenizin yumuşatıcı kısmına, bulaşıklarınızda ise makinenin parlatıcı kısmına sirke koyarak ortaya çıkan muhteşem sonucu görebilirsiniz. Sirkenin en iyi ve etkili özelliklerinden biri de, deterjan atıklarını bütünüyle silip yok etmesidir. Evlerde halı temizliğinden mobilya parlatmaya kadar birçok alanda işe yarayan bir üründür.

Yukarıda saydıklarımıza ilave olarak; sivilce ve akne sorunlarına karşı elma sirkesi ile soda karışımı kullanılabilir. Aynı zamanda topuk dikeni gibi rahatsızlıklara karşı, etkilenmiş bölgelere sirkeli suyla (ılık) masaj uygulamak çok etkili olacaktır. Banyolardan sonra sabun ya da şampuan atıklarını tamamen yok etmek ve olası bir mantar oluşumunun önüne geçmek için, durulama suyunun içerisine biraz elma sirkesi koyabilir ve vücudunuzu bu su ile durulayabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir