Erken Teşhisin Faydaları

  | 

Erken Teşhisin Faydaları

Sağlığımızı ne kadar önemsiyoruz? Hayatımızın en önemli konusu hiç şüphesiz sağlıktır. Sağlığımıza gereken önemi göstermezsek hayat kalitemiz düşeceği gibi hayattan aldığımız tat ve haz da azalacaktır. Hastalanınca vakit geçirmeden doktora başvurmak hem sizin sağlığınız ve tedavi masrafları için çok önemlidir. Eğer hastalığınız varsa ve erken teşhis edilir ve erken tedavi edilirse sizin sağlığınız bu hastalıktan çok az etkilenir. İlerlemiş bir hastalığın tedavi oldukça güç ve masraflıdır. Ayrıca erken teşhis de tedavi daha kolay olur ve daha başarılı bir şekilde tedavi olursunuz.

Yan Etki

Erken teşhis sizin kullanacağınız ilaçları ve diğer gerekli tedavi ürünlerinin kullanma miktarını azaltacağından hem sizin ilaçların yan ekiden korunmanızı sağlar ve bu ilaçların masraflarından da ülkemizi kurtarır. Özellikle kanser gibi tedavi masrafı yüksek ve tedavisi zor hastalıklarda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Tedavi Süreci

Ayrıca erken teşhis edilen hastalıklarda tedavi süreci kısalıyor ve tedavide başarı oranı yükseliyor. Bu yüzden hastalıkların erken teşhisi için bir hastalığınız olduğunu düşündüğünüzde kendisi geçer mi diye beklemeyip hemen bir doktora başvurabilirsiniz. Bazı görülme sıklığı yüksek hastalıklarda da (örneğin meme kanseri ve prostat kanseri) belirli aralıklarla doktora gidip muayene olmakta fayda var.

Meme Kanseri

Ayrıca bazı hastalıklarda kendi kendimize bile teşhis koyabiliriz. Mesela meme kanserini ayda bir elimizle kendimiz yapacağımız bir muayene ile kitle olup olmadığına bakarak erken teşhise yardımcı olabiliriz. Unutmayın erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir