Beslenme

Enginarın Faydalarını Gözardı Etmeyin!

  | 

Enginar; vitamin deposu olan ve ege yöresinde çok fazla tüketilen oldukça faydalı bir bitkidir. Enginar zeytinyağlı ve etli olarak yapılır. Özellikle kış aylarının en lezzetli yemeklerindendir.Neredeyse bütün besin değerlerini içerisinde toplamış olan bir sebzedir.

Enginarın Besin Değerleri;

B6 vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, Protein, folat, besin lifi, magnezyum, kalsiyum, niasin, riboflavin, çinko, fosfor, potasyum, demir, manganez gibi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin içeriğe sahip bir sebzedir.

Enginar; yüksek oranda besin lifi içermesi açısından kabızlık sorunu olanlar için oldukça fayda sağlayıcıdır. Özellikle; hazımsızlık ve şişlik gibi sorun yaşayanlar için de önemli bir gaz giderici ve hazmettirici özelliğe sahiptir.

Enginar; demir oranı yüksek olması nedeni ile demir eksikliği yaşayanlar için de faydalı bir sebzedir. Anemi tedavisinde önerilen gıdalar arasındadır.

Enginar; kandaki kolesterol oranlarının düzenlenmesine yardımcı olması ve ayrıca karaciğerin de zorlanmadan çalışmasına etki etmektedir. Bu sayede karaciğerin safraları kolay atmasına yardımcı oluyor. Ancak safra taşı sorunu yaşıyorsanız enginar tüketmek ağrıya neden olur. O nedenle dikkatli olmanız gereklidir.

Enginar; idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. İlaç kullanmıyorsanız enginarla fazla suyu atmayı sağlayablirsiniz. Ancak idrar söktürücü ilaçlarla tüketmemek gereklidir.

Enginar; mide şişkinliğine, reflüye ve ekşimeye de fayda sağlamaktadır.

İlaç kullanan kişilerin; kapsül ya da sebze olarak tüketmeden önce bir hekime danışmalarında yarar vardır. Safra için tetikleyici özelliğe sahip olması nedeni ile tüketilmesi sakıncalı olabilmektedir. Kadife çiçeği, marul, karahindiba, ayçiçeği, devedikeni ve  papatya gibi bitkilere alerjisi olanlarda enginar dikkatli olarak tüketilmeli ya da bir hekime danışılmalıdır. Enginarın aşırı tüketimi gaz sorunu yapabileceği için dozunda tüketmekte fayda vardır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir