Sağlık

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

  | 

En Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Kadınlar, yapıları gereği hassas ve kırılgan varlıklardır. Bu nedenle farklı hastalıklar, yaş fark etmeden hanımlarda sıklıkla görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise gerekli bakımın ve kontrollerin zamanında yapılmaması,yani ihmal edilmesidir. Yaşanan ağır hayat şartları, bunu bazen de mümkün kılmaz. Kadınların yaşadığı farklı rahatsızlıklara çözüm bulmak için sık olarak doktora gitmek önemlidir. Fakat aile fertlerinin bakımı ve çocukların ihtiyaçları, bazı durumlarda kadınların kendini ihmal etmesine sebep olabilmektedir. Günümüzde, erken teşhis edilen birçok hastalıktan ilerlemeden kurtulmak mümkündür. Belirli periyotlarla yaptırılan muayeneler, teşhisi kolaylaştırıp tedavide daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

Kadınlarda Sık Görülen Adet Düzensizlikleri Ve Sancıları

Genellikle, 18 yaş altı ve 40 yaş üzerindeki bayanlarda adet düzensizliğine sık rastlanır. Adet düzensizliklerinin sebebi; yumurtlamaya bağlı hormonal sorunlardır. Fakat sadece bununla bitmez stres, psikolojik sorunlar, mevsim geçişleri ve seyahatlerde adet düzensizliğine neden olur. Tedavi için gerekli jinekolojik muayene şarttır. Adet sancıları, genellikle alt karın bölgesinde hissedilir. Bu ağrı özellikle gencin ergenlik yaşlarında görülür. Özellikle, adetin ilk günlerinde daha fazla yaşanır. Daha çok kasılma ve kramp şeklindedir. Kişiyi rahatsız ve huzursuz eder.Bu sancılar, günlük hareketleri kısıtlıyorsa ağrı kesiciler kullanabilir. Yine beslenme tarzında yapılan bazı değişiklikler adet sancılarını oldukça hafifletebilir. Adet sancılarına iyi gelen bitki çayları da mevcuttur. İlaçlardan fayda görmediğiniz durumlarda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmek doğru olur.

Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklardan İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, birçok kadının ciddi bir sıkıntısıdır. Bu sıkıntı kişiyi sosyal yaşantısından uzaklaştırır. Gülerken,yürürken, hapşırırken idrarını kaçırır. Her durumda tuvalete yetişemeyip utanılacak durumlara düşebilir. Her ne kadar bunu kontrol edemese de en sık görülen kadın hastalığı olan idrar kaçırma, kişiyi psikolojik ve sosyolojik bakımdan bunalıma itebilir. Günümüzde idrar kaçırma da kısa bir tedavinin ardından giderilebilmektedir. Erkeklerde aynı sıkıntılı durumu yaşamaktadır. İlaçla, egzersiz ve cerrahi operasyonlarla tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklardan PolikistikOver Sendromu

Günümüzde en çok gençlerde görülmektedir.30 yaşın altındaki bayanlarımızda iyi huylu kalın over dokusunda bir hastalıktır. Beyindekikihipofiz bezinden salgılanan hormonların fazla üretilmesi sonucunda oluşur. Fazla üremeye bağlı olarak yumurtalıklardaki testesteron(erkeklik hormonu) artar. Bunun sonucunda da PKOS(polikistikoversendromu) ortaya çıkmış olur. Bu hastalığın aslında neden olduğu tam olarak bilinememektedir.Adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk çekilir.Fazla kilolu kadınlarda boyun,kasık ve koltuk altında ten renginde koyulaşma meydana gelebilir. Son yıllarda polikistikoversendromu

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir