Cilt Bakımı

Ellerin Yumuşaması İçin Öneriler

  | 

Ellerin Yumuşaması İçin Öneriler

Ellerin, sürekli ev işlerinden ve günlük darbelerden dolayı yıpranması kaçınılmazdır. Eller bakım uygulanmaması halinde, çatlar, kırışır, kurur ve doğal yumuşaklığını kaybeder. Ellerin günlük işlerden sonra mutlaka nemlendirilmesi gereklidir. Ayrıca; arada bazı maskeler uygulamak ve bu sayede yumuşamasını sağlamak ve yıpranma etkilerini yok etmek önemlidir.

eldivenEllerin korunması için; öncelikle ev işleri yaparken eldiven kullanılması gereklidir. Kimyasal içeren deterjanlar ellerin daha çok yıpranmasına neden olmaktadır. Sporla uğraşıyorsanız ve aletli spor dalını seçtiyseniz mutlaka eldiven kullanmanız gereklidir. Özellikle; geceleri yatmadan önce nemlendirici krem kullanmayı süreklilik taşıyacak şekilde yapın. İş yaptıktan sonra ellerinizdeki kan dolaşımının hızlanması için yağla masaj yapabilirsiniz. Yeterince su tüketimi sağlamanız da ayrıca önemlidir.

Ellerin bakımı için uygulanacak maskeler:

  • Bir kaşık şekeri avucunuza dökerek üzerine biraz zeytinyağı damlatın ve ellerinizi bu şekilde beş dakika ovalayın; bu işlem kan dolaşımını sağlayan peeling uygulamasıdır. Elin pütürlüğünü almasını sağlar. Sonrasında ellerinizi yıkayın ve nemlendirici krem sürün.

  • Limon suyu, gül suyu, ve gliserini iyice karıştırın. Bu karışımdan ellerinize sürün ve masaj yaparak yedirin. 15 dakika bekledikten sonra yıkayın ve nemlendirici krem sürün.
  • Ellere gece yatmadan önce vazelin ile masaj yaptıktan sonra bir çorap ya da eldiven giyerek sabaha kadar o şekilde yatın. Sabah kalktığınızda ellerinizin yumuşamış olduğunu göreceksiniz.
  • Ilık süt içerisinde ellerinizi beş dakika bekletin ve sonrasında yıkayın ve nemlendirici krem sürün. Yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı ile arada ellerinize masaj yapmanız; üzerinde oluşan çatlaklara, kurumasına ve yumuşamasına faydalı olacaktır.
  • Zeytinyağının da eller için faydası çoktur. Arada ellerinize masaj yapın ve yıkayın çatlakların ve kuruluğun giderilmesinde etkili olacaktır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir