Güzellik

El Mantarı Belirtileri Nelerdir

  | 

Mantar sorunları ciltte sık karşılaşılan sıkıntılar arasında yer alır. Pek çok farklı sebeple pek çok farklı şekilde görülebilen el mantarı tedavisi bitkisel yöntemlerle de sonuca ulaşabilir. El mantarına neden olan sebebin doğru tespit edilmesi ve bu durumun sona erdirilmesi tedavi öncesi için son derece önemlidir. Mantarlar nemli ortamları sever. Elleri çok terleyen, sürekli su içinde bulunan kişilerin ellerinde mantar sorunu yaşanması normal karşılanabilecek bir durumdur. Genel kullanıma açık havuzları kullananlarında mantara yakalanma riski daha yüksektir.
Mantar Oluşumunun Belirtileri
Ellerde mantar oluşumunun belirtisi ilk olarak tırnaklarda kendini gösterir. Tırnak tabakasında görülen kalınlaşma, renk ve şekil değişimleri mantar belirtisi olarak değerlendirilmelidir. El tırnaklarının sararmaya başlaması ve kolay kırılması mantar oluşumu sebebiyle yaşanabilir. Kontrol altına alınmayan mantar hastalığı daha farklı ve daha zor tedavilerin uygulanmasını gerekli kılabilir. Parklar, toplu taşıma araçları ve havuzlar mantarlar için son derece uygun mekânlardır. El temizliği vücut sağlığı ile doğru orantılıdır. Doktora danışmadan eczanede satılan mantar kremlerinden kullanmak istenmeyen sonuçlar yaşanmasına neden olabilir. Mantardan korunmanın en etkili yolu saç ve kişisel bakımımıza gösterilen özenin ellere de uygulanmasıdır. Gün içerisinde ellerin sık sık yıkanması son derece önemlidir. Bu alışkanlığı çocuklara da edindirmek bilinçli bir toplumun ilk kuralları arasında yer alır. Elleri sık terleyen kişiler pudradan destek alabilirler. Terleyen avuç içi pudra ile ovalanarak terden kurtulmak mümkündür. El mantarı tedavisi için bitkisel yağlar da tercih edilebilir.
Bitkisel Mantar Tedavisi Önerileri
Mantarlar deri altına nüfuz etmedikleri sürece tedavileri kolaydır. Bulaşıcı bir hastalık olan mantar, nemli ve pis ortamları sever. Her mantar çeşidinde aynı tedavinin uygulanması yanlış olabilir. Önce mantar cinsinin tespiti ve ardından gerekli tedavi uygulamaları yapılmalıdır. İlaç dışında bitkisel yağlarda mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Oregano yağının tüm mantar çeşitlerine iyi geldiği ve kökünden çözüm sağladığı bilinen bir gerçektir. Cilt tipinizin oregano yağının kullanımına uygun olup olmadığını tespit edebilmek için kol bölgesine bir damla damlatmanız ve kızarıklık ve kaşıntı olup olmadığını görmeniz yeterli olacaktır. Kızarıklık ve kaşıntı durumunda bu yağı zeytinyağı ile inceltmek ve sonra kullanmak daha uygun olacaktır. Karanfil yağını da zeytinyağı ve badem yağı ile incelterek tedavi amaçlı kullanabilirsiniz.
Çay ağacı yağı vücutta oluşan her türlü mantarın tedavisinde oldukça etkilidir. İstenmeyen aroması sebebiyle bazen hak ettiği değeri bulamayan sarımsak sofraların vazgeçilmezleri arasında yer almalıdır. Sarımsak tüketimi enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırırken, mantar oluşumunu da engeller. Altın mühür bitkisinin de mantar tedavisinde etkili rol oynadığı herbalistler tarafından da kabul görmüştür. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan altın mühür bitkisi yanık ve kesik tedavisinde de etkilidir. Kapsül olan formu ve krem olan formu ile piyasada ve aktarlarda bulunabilen bitki her zaman evde bulunması gereken ürünler arasında yer alır. Vücudu mikroplardan arındıran hindistancevizi yağı el mantarı tedavisi için de kullanılmaktadır. Hindistan cevizindeki asitler mantarlara saldırır ve yok olmalarını sağlar. Harika bir vücut nemlendiricisi olan ürün hoş kokusu ile krem olarak kullanılabildiği gibi kapsül olarak ağızdan da alınabilir.
Mantar bulaşıcı bir hastalık olduğu için kişisel eşyaların genel kullanıma açık olmaması gereklidir. Havlu ve iç çamaşırları kişiye özel eşyalardır. Bir kez mantar oluşumu ile karşılaşan kişilerde uygulanan tedavi olumlu sonuçlansa da farklı zamanlarda yeni oluşumlar görülebilir. Bitkisel uygulamaların ardından oluşumda artma, yanma, kızarıklık ve kaşıntı görülüyorsa uygulamanın sonlandırılarak acil olarak doktora başvurulması gerekmektedir.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir