Spor-Egzersiz

Egzersiz Yaparken Isınma Şarttır!

  | 

Egzersiz Yaparken Isınma Şarttır!

Egzersiz ya da spor yaparken vücudun ilk etapta ısınması için en az bir beş dakika ısınma hareketleri ile uyum sağlaması gereklidir. Birden yaptığınız egzersize ya da spora geçmek kaslarınıza zarar vererek yırtılmasına ya da hasar oluşmasına neden olabilir. Isınma hareketleri yapmak psikolojik ve fiziksel olarak hem bedenin hem de beynin buna alışması için gerekli olan bir uygulamadır.

Plates, Yüzme ve Egzersiz

Plates, yüzme, egzersiz ya da hangi sporu uygulasanız da ısınmadan asla başlamayın. Isınma sonrasında yapacağınız vücudu germe hareketleri ısınmanızın korunmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede germe hareketlerinde vücudun konsantre olması kolaylaşacak ve daha rahat yapıyor olacaksınız.

Kondisyonun belli bir düzeye gelmesi için öncelikle yavaş başlamak ısınma hareketleri yapmak; daha ağır ya da hızlı bölümlere geçtiğinizde sağlanmış olacaktır. Bu şekilde bir uygulama ile kaslarda yırtılmanın önüne geçilecek ve kasların daha iyi performans göstermesini sağlamış olacaksınız.

Isınma Hareketleri

Egzersiz hareketlerinde germe hareketlerinin ısınmadan sonra yapılması ile vücudun her bölümünde esneme sağlayarak gevşemesine olanak tanıyacaktır. Germe ve esneme hareketleri egzersizde en önem taşıyan hareketlerdir. Çünkü vücudun tamamı bu hareketler sayesinde gevşemektedir. Bu tarz hareketleri yaparken eğer bir ağrı durumu var ise; zorlamadan daha basit bir şekilde uygulanması sağlanmalıdır. Tüm kasların farklı şekilde germe hareketleri vardır. Bu şekilde kaslar esneyerek eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Isınmanın ana nedeni; bir anlamda bu gevşemeyi vücudun düzenli olarak belli bir ritimle almasını sağlamasıdır. Yürüyüş yaparken bile ilk etapta ısınmak için yavaş başlamak gereklidir. Yoksa birden hızlı yürüseniz bacak kaslarınız kasılır ve kramplar oluşur. Bunu denediyseniz bilirsiniz. Çünkü birden yüklenme hangi kas olursa olsun tepki vermeye hazır olacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir