Spor-Egzersiz

Egzersiz Yaparak Zinde Kalın!

  | 

Hayatımızın içerisinde günlük rutin işler dışında pek bir hareketsiz zaman geçiriyoruz hele akşam yemeklerinden sonra oluşan yorgunluk ile daha da hantallaşıyoruz. Ancak belli bir yürüyüş ya da basit egzersizler yaparak hayatımızın bir saatini buna ayırmak zor olmamalı. Önemli olan karar vermek ve bunu uygulamak gerekliliğini taşımaktır. Gün içerisinde yapılan egzersiz endorfin salgılamasına yardımcı olması açısından ve bu durumun stresi düzelttiğinden haberiniz var mı? Bu sayede günün yorgunluğunu ve ve stresini üzerinizden atacaksınız.

Doğru Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

Eğer her sabah kalktığınızda yürüyüş yapar ve sonrasında bir kaç egzersizle devam ederseniz; hem vücudun yağ yakmasını sağlayacak hem de daha zinde gün geçirmenize fayda sağlayacaksınız. Hayata daha pozitif bakacak ve bazı konularda daha rahat davranabileceksiniz. Çünkü zinde olmak insanın ruh sağlığı üzerinde oldukça olumlu etki sağlamaktadır.

Her şeye rağmen vücudun esnekliğini kazanması ile hareketsizlikten oluşan ağrıların da tedavi olmasını sağlayacaksınız. Biliyorsunuz ‘’işleyen demir pas tutmaz’’ ne kadar hareketli olursanız vücutta o kadar sağlıklı olacaktır.

Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Eğer çalışan biriyseniz gün içerisinde masa başında oturmak sırt, bel ve kaslarınız üzerinde olumsuz etkiler yapar. Ofiste bile oturduğunuz yerde arada bir olsa bile egzersiz yaparak bu  kaslarınızı mutlaka çalıştırın. Özellikle boyun kasları için bu çok önemlidir. Boynunuza dairesel hareketler yaptırmak, sağa sola sallamak bile birer egzersizdir. Kollarınız, parmak eklemleriniz,  bacaklarınız, ayaklarınız, beliniz ve sırtınız içinde basit egzersizler yaparak esnemelerini sağlamanız önemlidir.

Egzersiz yapmak; çok sıkılarak uzun saatler uğraş gerektiren bir spor değildir. Sadece belli süre küçük hareketler ile vücudu esnetmektir. Bunu her şekilde yapabilmek önemlidir. Çünkü tamamen hareketsiz olmak; arada bir çalıştırmak gerekliliğini, vücudunuz; ağrılarla sinyal vermeye başlayacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir