Diyet

Egzersiz Ve Diyet İlişkisi

  | 

Egzersiz Ve Diyet İlişkisi

Egzersiz ve diyetin ayrılmaz bir ikili olmasının belli sebepleri vardır. Bu sebepleri çok ayrıntılı bir şekilde incelemek mümkün olmakla birlikte, bu gerekliliğin hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek ya da vücut şekillendirmek için söz konusu olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Yani zayıflamak ya da vücut şekillendirmek, sadece spor yapmakla ya da sadece diyet yapmakla mümkün olmaz. Spor ve diyet ilişkisini inceleyeceğimiz bu yazımızda sizin için çeşitli, egzersiz ve diyet tavsiyelerinde de bulunacağız.

                           

 Diyet Neden Önemli? 

Vücudun enerji metabolizmasında kullanılan başlıca besinler karbonhidratlardır. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyi fazla kaçırmanız durumunda, bu besinler vücudunuzda yağ olarak depo edilecek ve vücudunuzun formu bozulacaktır. Vücudun günlü kalori ihtiyacı mevcuttur ve bu ihtiyaç kişiden kişiye değişir. İhtiyaçtan fazla kalori almanızı durumunda, bu besinlerin depo edilmesi gerçekleştirilir. Bu sebeple, spora başlamadan önce kendiniz için uygun bir diyet programı oluşturun. Zayıflamak istiyorsanız, günlük kalori ihtiyacınızdan fazlasını yememelisiniz. Bu sebeple günlük kotanızı kolayca dolduracak, abur cubur, ekmek, hamur işi ve şekerli ürünlerden uzak durmanız da şart.

İdeal Kilo Ve Günlük kalori İhtiyacı 

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplaya bileceğiniz çeşitli sistemler mevcut. Bu sistemlere yaşınızı, kilonuzu ve cinsiyetinizi girerek, ihtiyacınız olan kalori miktarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında aynı şekilde ideal kilo hesaplama da mümkün. Boy kilo indeksine göre hesaplanan sonuca ulaşmak daha sağlı ve fit bir bedene kavuşmanızı sağlayacaktır. Diyet ve uygun bir beslenme programı görüldüğü gibi sağlıklı kilo vermek için olmazsa olmazdır.

Kilo Vermek ve Su Kaybetmek Arasındaki Fark

Kilo verdiğinizi sanırken sadece su kaybetmeniz de mümkündür. Bol spor size bolca su kaybettirir. Bu yüzden kendinizi 1 gün içinde 1 kilo vermiş olarak görebilirsiniz. Ancak bu durum sizi aldatmasın. Bu sadece bir su kaybıdır ve beslenme programınıza dikkat etmemeniz durumunda verdiğinizi sandığınız kilolar fazlasıyla geri gelecektir.

Sabır Ve İstikrarınızı Koruyun

Diyet ve egzersizde en büyük gereklilik sabır ve istikrardır. Diyetten vazgeçmek ya da spordan vaz geçmek sizi hiçbir yere götürmeyecektir. Hedefinize ulaştığınızı düşündüğünüz anda diyet ve egzersizi bırakmanız tavsiye edilmez. Daha hafif programlarda uygulamanıza devam etmeniz hem daha sağlıklı hem de daha formda kalmanızı sağlar.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir