Sağlık

Dutun Faydaları

  | 

Dutun Faydaları

Dut hem lezzetli hem de besleyici bir içeriğe sahip olduğundan dolayı pek çok insan tarafından tercih edilen bir meyvedir. Yaklaşık olarak 4 metre uzunluğundaki ağaçlarda yetişen duta Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında sık sık rastlanmaktadır. Dutun tadı greyfurt’u andırırken şeklinde karadut gibidir. Mavi, siyah ve yeşil olmak üzere üç çeşit dut bulunmaktadır. Dut kurtulduğu zaman uzun süre muhafaza edilebilme gibi bir özelliği olduğundan dolayı kuru şekilde tüketimi de oldukça yaygındır. Tatlılar için de fazlasıyla tercih edilmektedir.

Dut ağacının yaprakları içerisinde barındırmış olduğu içerik sayesinde ipek böcekleri için bulunmaz bir nimettir. Dut ağacının yaprakları saç dökülmesine karşı ilaçlı tedavi de koruyucu bir kalkan görevi üstlenmekte ve bu yüzden sıkça tercih edilmektedir.

Dutun Sağlığa Faydaları

Genel Sağlığı Korur

Dut içerisinde barındırmış olduğu içerik sayesinde genel sağlığımızı korumada yarar sağlamaktadır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral gibi gereksinimleri dutun içerisinden rahatlıkla temin edebilme imkanımız vardır.

Dut Kanseri Önler

Dut içerisindeki antioksidanlar sayesinde kanser riskinin en aza indirgenmesinde çok büyük katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki zengin antioksidan aracılığıyla prostat rahatsızlığında karşılaşılan kanser hücrelerinden korur ve tümörün oluşumuna karşı koruyucu bir kalkan vazifesi görür.

Dut Kan Pıhtılaşmasına Engel Olabilmektedir

Dut kan basıncı seviyesinin doğru bir şekilde ayarlanmasına yarar sağlamakta ve bu sayede kan dolaşım hızını arttırmaktadır. Bu durum kan pıhtılaşmasını önlemektedir. Ekstradan kalp sağlığına da olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bilindiği gibi demir eksikliği kansızlığa yol açmaktadır ve dut içerisinde bol miktarda barındırmış olduğu demir sayesinde kansızlık sorununa çözüm oluşturmaktadır.

Dut Kanı Temizler

Dut tıpta genellikle kan ve kanla alakalı rahatsızlıkların tedavisi için tercih edilmektedir. Dutun kan dolaşımını arttırdığı önceden söylemiştik bunun yanı sıra kanı temizleme gibi özelliği bulunduğu da düşünülmektedir. Bu nedenden ötürü özellikle alkol kullanan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Gribi Engeller

Dut içerisinde barındırmış olduğu bileşenler ile bağışıklık sistemine olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Özellikle içerisinde zengin miktarda bulunan C Vitamini ile soğuk algınlığı ve gribe karşı birebirdir.

Görüldüğü dutun sağlığa pek çok faydası keşfedilmiştir ve keşfedilmeye de devam etmektedir. Bu yüzden dutu düzenli bir şekilde tüketmeniz sağlığınız açısından size olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir