Estetik

Diş Teli Nasıl Takılır?

  | 

Sağlıklı ve Estetik Görünüm Sağlayan Diş Telleri 

Kimisi için yan çıkan dişler hayatları boyunca en büyük şanssızlıkları olmaktadır. Genetik problemlerden de kaynaklı olan çap dişlere müdahale edilmediğinde düzensiz olan dişlerde zamansız çürükler oluşmakta olup, çok erken yaşlarda dişler kaybedilmektedir.  Şimdilerde ise her yaşta uygulanabilmekte olan diş telleri sayesinde inci gibi dişlere sahip oluruz.

    Diş teli nasıl takılır? Diye merak edenler için açıklama yaptığımız yazımızda tellerin acı vermediğini ve erken yaşlarda uygulandığında yüksek verimler alındığını da göreceksin. Tel uygulamasından önce dişlerde temizlik yapılmaktadır. Ağız içinde çekilmesi gerekli olan dişlerin çekimi yapılırken dolgu gerektiren çürüklerde tedavi edilmektedir. Yapılan ağız için temizliğinden sonra ağız içine röntgen çekilmektedir. Röntgenin incelemesini yapmakta olan ortodontist hastada düzelmesi gereken dişleri belirleyerek gerekli uygulamaya başlamaktadır.Diş Teli Nasıl Takılır?

Dişler bu uygulama için olmazsa olmaz olan kimyasal ajanlarla hazırlanmakta ve üzerine özel bağlayıcı maddeler sürülmektedir. Braketlerin arkasına da dişlere yapışmasını sağlayan özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır.  Her bir diş üzerine özel ölçülerle hazırlanan braketler konulup, mavi ışık altında özel cihazlarla dondurulmaktadırlar. 

Doğru Braket ve Doğru Hekim Doğru Sonuca Ulaştıracaktır

Braketler iki çeşittir. Bunlardan birisi dişlerin görünen kısmına uygulanırken, diğer kısmı da görülmeyen arka kısma uygulanmakta olan braketlerdir. Metalden ya da porselenden yapılmış olan braketler bulunurken alerjisi olan kişilerde düşünülerek, altından yapılmış olan braketlerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar için üretilmekte olan, farklı renk ve şekillerdeki braketler onların ilgisini çekip, sorun çıkarmadan uygulamaları yapmalarını ve kendilerini görünüm olarak kötü hissetmemelerini sağlamaktadır.

Ayrıca bu uygulama her hastalıkta erken teşhisin önemli olması gibi tel gerektiren dişlerinden kontrolleri erken yaşlarda yapılarak hemen teller takılmalıdır. İstenen sonuçlara rahat ulaşılmakta olan erken yaşlarda tedavilerin süreleri de ilerleyen yaşlara göre daha kısa olmaktadır. Bu iş için tercih edilecek olan doktorunda deneyimi oldukça önemli olup, fiyatını uygun söyleyen kişileri tercih etmek yerine bu konuda gerekli olan eğitimleri almış olan ve yaptığı işin kalitesi ile anılan ortodontistlere dişlerimiz teslim edilmelidir.Diş Teli Nasıl Takılır?

Gelişen Teknoloji Sayesinde Her Bütçeye ve İsteğe Uygun Teller

Daha önceki yıllarda yalnızca yurt dışında uygulanmakta olan diş teli günümüzde gelişen teknoloji ile uyumlu gelişmeler sağlayarak ülkemizde bu işte oldukça uzman olan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Daha önceleri yalnızca tel görünümüne sahip olan bu ürünler şimdilerde görünümleriyle kişileri rahatsız etmemeleri adına, şeffaf ve porselen estetik braketler kullanılmaktadır. Ayrıca ağız dışından hiçbir şekilde gözükmeyen yalnızca ağız içerisinde uygulanmakta olan braketlerde bulunmaktadır.

Braket seçilirken en önemli olan ayrıntı ise hastanın ekonomik gücüdür, ekonomik olarak sınırları olmayan hastalar kendilerinin tercihi olan şekil ve kalitelerdeki braketleri dişlerine uygulatmaktadırlar. En pratik olan ve fiyatı diğerlerine oranla oldukça düşük olan klasik ortodontik tedavi kimi zaman hastalara bekledikleri sonuçları ne yazık ki verememektedir. Bu durum karşısında farklı bir uygulamaya yaptırarak ikinci bir masraf ve eziyet içerisine giren kişiler ilk aşamada tercihlerini doğru yapmadıkları için büyük pişmanlıklar yaşamaktadırlar.Diş Teli Nasıl Takılır?

Bu tür durumlarla karşılaşmak istemeyenler ve ileriki yaşlarda özellikle çocuklarına sorun teşkil etmemesi adına oldukça ufak yaşlarda vücut gelişimini tamamlamadan telleri uygulatmalıdırlar. Bu şahane işlem sayesinde tüm hayatlar boyunca aynalara barışık yaşayacak ve her daim sağlıklı ağız içine sahip olacaklardır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir