Anne & Çocuk

Çocukların Geç Yatma Sorunları İçin İpuçları

  | 

Çocuklarda oyun çağında uyku sorunları ortaya çıkar. Gün boyu koşarlar, oynarlar akşama pilleri biter ama hala uyumazlar. Nedense geç saatlere kadar uykuya direnirler. Bu durum kimi çocuklarda olmaz; erken uyurlar kimleri ise uyumak nedir bilmezler. Bu bir alışkanlıktır. Zamanla çocuklar bu alışkanlığı edineceklerdir. Tabi ki; siz anne ve babaların yardımıyla bunu başaracaklardır.

Çocuklarınızın uyuması için sizlere bazı ipuçları vereceğiz. Umarız işinize yarar.

Oyun hızını kesin: İlk olarak gece uyku saatine yaklaşınca oynadığı oyunun hızını kesin. Ona resimli kitaplar ya da boyama yapması için imkan hazırlayın. Bu sayede biraz durulacak ve gevşeyecektir.

Banyo: Her gün yatmaya yakın saatte banyo alışkanlığını ona uygulayın.

Uyku saati belirleyin: Belli saat uygulaması yapın. Saat 8.00 de yatman gerekir diye ona her gün tekrar edin.

Esneklik göstermeyin: Kitap ve banyo alışkanlığını yatma saatinden bir saat öncesi tamamlayın. Bunu alışkanlık yapın ve asla esneklik göstermeyin.

Masal Okuyun: Ona yatması gerektiğini, yattığında masal kitabı okuyacağınızı söyleyin. Bu onu mutlu edecektir. Hiç bir çocuk buna kayıtsız kalmaz.

Uyku saatini düzenleyin: Sabahları kalkış saatlerini erkene alın. Geç kalkması gece geç saatlere kadar enerjinisinin bitmemesi demektir.

Yatağında sevdiği kahramanlara yer verin: Sevdği kahramanları yatak çarşafı, nevresim ve yastğında kullanın. Bu onu yatmaya teşvik edecektir.

Ilık Süt: Yatmadan önce mutlaka süt içirin, bu onun gevşemesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.

Yanına uzanın: Sizin yanınızda olmanız güven verecek ve rahat uyuyacaktır.

Onu öpün ve odadan çıkın: Sizi sürekli yanında tutması, uyanık kalma çabalarıdır. Önce yatın, ertesi gün uzanın dokunmayın, sonra yatak kenarına oturun ve odasını toplayın. Bu davranışınızla beklentisi bitecek ve uykuya dalacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir