Anne & Çocuk

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik Mi?

  | 

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Psikolojik Mi?

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genelde 3 yaşlarında başlayarak 6 yaşlarında sona erer. Bu durum geçici bile olsa sıkıntı vericidir. Tırnaklarını koparıp atarlar yemezler; ama yine de sağlıklı bir davranış değildir. Genelde parmakları ve elleri ağıza götürme güdüsel bir davranıştır. Bu durum 3 yaşından sonra ortaya çıkarsa tırnak yeme alışkanlığıyla devam eder. Bu tarz davranışlar stres yaşadıklarını, güvende olmadıklarını düşünmelerine neden olacak hislerle ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde davranarak bunu yenmeye çalışırlar. Bazı durumlarda etrafında gördüklerini tatbik etme eğilimleri nedeni ile de yapabilmektedirler. Sanki bunu yaparak arkadaşları arasında bireysel olarak varlıklarını sürdürmeleri gerektiği inancı taşırlar.

Bazı durumlarda ise; yeni bir kardeşin aileye katılması ile annenin ve babanın dikkatini çekme eğiliminden ortaya çıkar. Bu sayede anne babanın aynı kardeşine olduğu gibi; kendilerine davranmasını isteme olgusu yatar.

Çoğunlukla da; ailede yaşanan davranış bozuklukları, aile bireyleri arasındaki gerginlik, şiddet ya da anlaşmazlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Üzüntülerini, kaygılarını ve korkularını o anda içinde saklayan çocuk bu durumu tepki olarak ortaya çıkarmaya ve sergilemeye başlar ve tırnak yer.

Genelde; tırnak yeme alışkanlığı psikolojik bir durum neticesinde ortaya çıkar. Aile çocuktaki bu durumu farkettiklerinde ona yaklaşımları ve ortadan kaldırılması ile destekleri sağlanmalıdır. Tırnak yeme alışkanlıklarını gördükleri zaman onlarla ilgilenmek ve farklı uğraşlarla onu meşgul etmek gereklidir. Anne babanın çocuğun önünde davranışlarına dikkat etmeleri ve onu korkutacak ve üzecek eylemlerden uzak durmaları gerekir.

 

Onunla konuşarak bu davranışın nedenini sormalı; ama, tırnağını yerken odaklanmamaları gereklidir. Geceleri uyumadan önce bile tırnak yiyorsa ellerini tutup ona sevgiyle yaklaşılmalıdır. Uğraşlar netice vermiyorsa bir pedogogdan yardım almak akıllıca olacaktır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir