Anne & Çocuk

Çocuklara Sorumluluk Nasıl Kazandırılır?

  | 

Çocuklar artık 2 yaşından sonra çevresindeki her şeyi algılamayı ve merak ederek neler oluyor? gibi kavramların peşinde koşmayı öğrenirler. Artık kavrama ve görme yetenekleri oldukça gelişir. Etrafındaki her şeyi siz farkında olmasanız bile iyi keydederler ve öğrenirler. Bu yaşlardan itibaren çocuğun önünde örnek davranışlar sergilemek ve onlara öğreteceğiniz her yeni kavramda sizlerin etkisi büyük olacaktır. Artık sizi taklit etme zamanları gelmiştir. Çevrenize, ailenize, yakınlarınıza nasıl davranış sergiliyorsunuz neler yapıyorsunuz aynısının geri dönüşünü ondan bekleyebilirsiniz artık.

Çocuklara sorumluluk kazandırmak için öncelikle onların önünde sorumluluk sahibi birer ebeveyn olduğunuzu göstermeniz gerekir. Sokakta yürürken yere çöp atıyorsanız ona ‘’yerlere çöp atmak hoş bir davranış değil’’ diyemezsiniz. Yaptığınız her hareket söylediğiniz sözle örtüşmek zorundadır. Sizler onların önünde birer modelsiniz bunu asla unutmayın!

Çocuklarınız arasında cinsiyet farkını ortaya çıkaracak davranışlarla sorumluluk vermeye kalkmayın. Kızlar sofrayı toplamaya yardımcı olsun gibi. Her işin başı bireyin sorumluluğunu kendi cinsiyetiyle değil kişiliğinin sağlamlığı ile kazanmasının öngörmesi ile oluşur.

Sorumluluk kazandırmak için eğer istediği bir şey varsa onu alması şartıyla yapması gereken davranışının düzgün olmasını beklemeyi söyleyebilirsiniz. Odasını toplamak ya da kıyafetlerini yerine asmak gibi. Sorumluluğunu kazanmasını sağlarken bunun görev değilde, onun da hoşnut olabileceği davranışlar olması gerektiğini öğretin. Odasında düzenli olmasının; onun aradığını kolay bulmasının ne güzel olduğunu belirtin.

Çocuğunuzun sizinle bir şeyler yapmasına izin verin, sorumluluğunu yerine getirdiğinde onu takdir edin, yanlış yaptığında kızıp bağırmak yerine daha iyisini yapabileceğini söyleyin onun; sizin sevginizle yaklaşımınıza ihtiyacı var bunu her daim ona yansıtın. Sevgiyle ve anlayışla yaklaştığınız her an da onun daha iyisini yapmaya çalıştığını göreceksiniz.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir