Bitkiler

Civan Perçemi

  | 

Eski kaynaklara göre;civan perçemi otu tüm dertlerin devasıdır diye bir söylenti vardır. Umalımki öyle olsun.Birçok hastalık için kullanılan bu ot bedenı temizlediğiyle ünlü bir bitkidir.Yıllar boyunca çoğu hastalığı vücudumuzdan atmamızı,sağlayan bu bitki çok faydalıdır her derde kullanılabılır.Civan perçemi doğruca kemik iliğine işleyip orada kan üretimini arttırdığı ıcın çoğu bılım tezlerini çürütmüş bilimin olmadığı yerde bu bitki olmuş.Civan Perçemi

Civan perçemi,sabah akşam içilirse mide kanamasına,bağırsak ağrılarına,kabızlığa,mide ağrılarına ve mide bezlerine iyi gelmektedir.

Aksama kadar çiğnenir ise akciğer hastalıklarına hatta akciğer kanserine bile tedavidir.

Civan perçemi’ni kür halinde kullanan çok ınsanda görebilirsiniz gene zayıflatıcı etkisi olduğu söyleniyor.

Çay yapıp sıcak sıcak içildiğinde böbrekleri daha hızlı çalıştırıp görevini iyi yapmasını sağlamaktadır . Ayrıca damardaki tıkanıkları açtığı ıcın koroner hastalıklarda önerilen ve tüketilmesi  gereken bir bitkidir.

Bitkinin suyu ile yıkanıldığında vajinal ve anal kaşıntıların azaldığı veya tamamen yok olduğu söylenmektedir.

Bu bitki ayrıca ilaç gibi eski savaş dönemlerinde yaralı askerlerın kanamasını durdurmak ıcın kullanılırdı,pekiştirici ve toplayıcı özelliği vardır.Kalp ferahlatıcı dolaşım hızlandırıcı ve gis hastalıklarında ağrıyı azaltmak ıcın kullanılırdı.

Ayrıca bu bitki meksikada zuni yerlileri  tarafından kaynatılarak elde edilen suyu soğutarak, hastalardaki yanık yaralarının üzerine sürerek hastanın yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırır ve katlanılmaz ağrı ve acıları hafifleterek hastaya rahat bir nefes aldırırdı.

    Tarifeler

Bir aromatik çaya; 1 çay kaşığı kurutulmuş otu 1 fincan kaynamış suya ekleyin, tadını tatlılaştırmak için 10 dakika demlemeye bırakın. Uyku vaktinde için.

Yarım banyo için; 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna karıştırılarak yıkanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 dakika kadar . suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

Çay; Bir dolu tatlı kasığı civanperçemi 4/1  litre kaynar suya ilave edilerek 3 dakika kadar. demlenir, sonra süzülerek, sıcak olarak yudum yudum içilir. Oldukça acı olan bu çayı içerken, şeker, tatlandırıcı gibi ilaveler yapmamak gerekir. Bitki çaylarına eklenen bu ilaveler, bitkilerin içindeki kimyasal maddelerle reaksiyon verebilirler. Maksimum fayda sağlamak için bunlara dikkat etmek gerekir. Bizim bayanlara tavsiyemiz, hiç olmazsa yılda iki kez birer haftalık kür olarak bu bitkiyi tüketmeleridir.Civan Perçemi

Dr. Lutze, civan perçemini şu hastalıklara öneriyor: (Referans1: M.Treben)

  • Kanın kafaya sancılı biçimde basıncı
  • Baş dönmesi
  • Bulantı
  • Göz sulanması eşliğindeki göz rahatsızlıkları
  • Göz sancıları
  • Burun kanaması
  • Hava şartlarından kaynaklanan migren krizi

UYARILAR:

Civan perçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir