Güzellik

Cilt Tipine Uygun Makyaj malzemesi kullanmanın Önemi

  | 

Cildimiz bizi dış etkilere karşı koruyan bir örtü gibidir. Organ ve dokuların doğru işlememesi derimiz üzerinde oluşan birtakım belirtiler ile anlaşabilir. Bu açıdan cildimize iyi bakmak ve cilt tipine uygun bakım ve makyaj malzemeleri kullanmak her zaman önem vermemiz konular arasında gelmelidir. Cilt tipimizi nasıl anlarız sorusunun cevabı ise ana hatları ile 4 cilt tipi olduğunu belirtmekle cevaplanabilir. Cildi koruyan tabakaya bakarak anlaşılabilen cilt tipi testi, parmak uçları ile cildin farklı bölgelerine dokunarak yapılabilir. Yanaklar, alın, çene ve buruna yapılan incelemede cilt tipinizin yağlı, normal, kuru veya karma cilt tipine sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Kuru Cilt Tipi
Kuru ciltler ince ve gözeneksiz olur. Dudak kenarında ve göz çevresinde oluşan ince çizgilerden cildin kuru olduğu net olarak anlaşılabilir. Rüzgâr, sert hava, güneş ve suya dayanıksız olan kuru ciltler dökülme, çatlama ve soyulma sorunları ile karşı karşıyadır. Banyo sonrası ciltte oluşan kızarıklıklarda kuru cilt tipinin belirtileri arasındadır. Bakım, temizlik ve makyaj malzemelerinin kuru cilt tipine uygun olanları seçilerek ciltte iyileşme elde edilebilir. Sabunla yıkandığı zaman gerilen ve süt ile temizlendiğinde nemlilik hissi alamayan cilt tipleri kuru ciltlerin en tipik örnekleridir.
Yağlı Cilt Tipi
Yağlı ciltler kalın bir dokuya sahiptir. Cilt tipimizi nasıl anlarız diye düşünenler yağlı cilt gözeneklerinin gözle görülür şekilde geniş olduğunu bilmelidir. Ciltte yaşanan parlama problemleri bu cilt tipinin en sevilmeyen özelliğidir. Özellikle alın, burun ve çene bölgesi çok fazla parlar. Parmakla dokunulduğunda yağlı cilt hissi hemen belli olur. Sivilce, akne ve siyah noktaların yetişmesi için en elverişli cilt tipi yağlı ciltlerdir. Bu cilt tipinin sayılabilecek tek avantajı yağlanmanın fazla olması sebebiyle oluşmayan çizgilerdir. Bu cilt tipine sahip olanlar kendilerine özel hazırlanmış ürünleri kullanarak ciltteki yağın dengelenmesini sağlayabilirler. Yağlanmayı azaltıcı sabunlar ve gözenek sıkılaştırıcı toniklerin etkisi ile istenmeyen parlamanın da önüne geçilebilir. Bu konuda en önemli konu yağlı cilde sahip olan kişinin kararlı bir şekilde uygulamalarına devam etmesinden geçmektedir.
Normal Cilt Tipi
Dışarıdan bakıldığı zaman kızarıklıkları olmayan, canlı ve sağlıklı bir tonda görünen, sıkı ve pürüzsüz ciltler normal cilt olarak adlandırılır. Bu cilt tipine sahip olanlar sorunsuz ve en şanslı kişilerdir. Kırışıklıklar ve çizgilerinde az göründüğü bu kişiler makyajı en ideal şekilde taşıyan tiplerdir. Makyaj yapılmadığında da bu cilt son derece duru bir görünüm verir.
Karma Cilt Tipi
Bu tipler dışında kalan ve cilt tipimizi nasıl anlarız diye merak edenler burun ve çene bölgesinde yağlanma ve parlama ve diğer bölgelerde kuruluk hissediyorlarsa sahip oldukları cilt tipi karma cilttir. Belli aralıklarla derin temizlikler, maske uygulamaları ve peeling işlemleri gerektiren bu cilt tipi düzenli uygulamalarla cildin tamamının aynı dengeye gelmesini sağlayabilir. Bu cilt tipindeki kişilerde sivilceler özellikle çene, burun ve alın kısmında görülür.
Genel cilt tipleri arasında sayılmasa da hassas diye adlandırılan ve özellikle günümüzde sık görülen cilt tipine sahip olanların sayısı da oldukça fazladır. Bu cilt tipine sahip kişiler kullanacakları malzemeleri daha da özenle seçmelidir. Hava değişimi, stres, düzensiz uyku ve dengesiz beslenme konuları cildin genel dengesini bozacak ve olumsuz olarak etkilenmesine neden olacak sebepler arasında sayılabilir. Mevcut cilt tipleri değişikliğe uğrayabilir. Hayatının ergenlik döneminde yağlı cilt tipine sahip bir genç kız ilerleyen yaşlarında karma veya kuru bir cilde sahip olabilir. Bu son derece doğal ve sık karşılaşılan bir durumdur.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir