Bitkiler

Cilt İçin Faydalı Bitkiler

  | 

Cilt İçin Faydalı Bitkiler

Bitkilerin faydası hem sağlık açısından hem de cilt için önemlidir. Bitkilerin içerdiği vitamin ve mineraller cildin beslenmesinde ve canlanmasında oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle, bazı bitkiler; bu konuda daha etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Ekinezya: Soğuk algınlığına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlayan ekinezya; ciltte bulunan yaralar, akneler ve sivilceler için oldukça etkili bir tedavi sağlamaktadır. Ekinezya çayı ile kür yapılarak uygulanması halinde cilt sorunları tedavi edebilmektedir.

Papatya: Özellikle; yaşlanma etkilerini azaltıcı özelliği bulunan papatya; ciltte bulunan, kaşıntı, hassasiyet, döküntü, alerjik sorunlar ve egzema tedavisinde de oldukça etkili fayda sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan antiseptik özelliği ve fenolik bileşenlerin iyileştirici özelliği ile cilt hücrelerinin yenilenmesini de sağlamaktadır. Cildin temizlenmesinde, şişliklerin inmesinde azulen maddesi etkisiyle faydalı olmaktadır. Yağlı ciltler için de tonik olarak kullanılabilir.

Ginseng: Güçlü antioksidan etkisi ile serbest radikallerin etkisini azaltan ginseng; cildin genç kalmasını ve canlanmasını sağlayan çok fazla etkiye sahip bir bitkidir. Ginseng özü içeren bir çok kozmetik üründe kullanılır. İçeriğindeki tedavi edici bileşenler ile cildin yaşlanma belirtilerini tedavi eder. 30 yaş altında kullanılmaması gereklidir.

Biberiye: Cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan biberiye; yaşlanmayı geciktirici kremlerin özünde kullanılan bir bitkidir. Ciltte oluşan şişliklerin azalmasını sağlar ve kan dolaşımının düzenlenmesinde etkilidir. Cildin renginin düzelmesini sağlayarak doğal ve canlı bir görünüm oluşturur. Deride oluşan iltihaplanmalar, egzema ve akne gibi cilt bozukluklarında faydalı olmaktadır. Biberiye yağı; güçlü bir nörotoksin içermesi nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.

Lavanta: Aromaterapide kullanılan hoş kokulu lavanta; iltihap giderici etkisi ve cildi yumuşatması ile fayda sağlayıcıdır. Bir çok kozmetik üründe kullanılır. Ciltteki tahrişler, böcek ısırmaları  ve yanıklar içinde oldukça faydalıdır.

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir