Cilt Bakımı

Cilt Delikleri

  | 

Ciltte her bir yağ bezinin deriye açıldığı gözenekler bulunmaktadır. Yağ bezleri ürettikleri yağ salgısını kıl folikülünün hemen yanından deriye boşaltmaktadır. Bu sorun genellikle yağ bezlerinin yoğun olduğu yüzün T bölgesinde yoğunlaşır. Sebum salgısının kıvamının koyu olması, yağ bezinin hormonal nedenlere ya da birtakım ilaçların alımına bağlı olarak yağ üretimini fazlalaştırması sebebi ile bu gözenekler tıkanır. Bunun sonucunda siyah ve beyaz renkte noktalar oluşur. Gözeneklerin içinde var olan sebum, deri bakterileri ile birleşip iltihaplı aknelere de dönüşebilir. Siyah noktalar olarak kalabildiği gibi zamanla geniş ve delikli bir iz bırakabilirler. Tüm bu sıkıntılar orta yaş ve üzerindeki bayanlar için ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Gözenekler Neden Açılır?

Zamanla cilt yüzeyinde toplanan yağ ve doku artıkları gözeneklerin genişlemesine sebep olabilmektedir. Buna ilave olarak kişiler yaşlandıkça deri elastikiyetini kaybeder ve gözenekler daha genişler. Yağ bezlerinin yoğun olarak bulunduğu yüz bölgesinde bu sorun daha dikkat çekici hale gelir. Kişilerin cilt tipi de bu konuda bir etkendir. Mesela, kuru ciltlerde yağlı ciltlere oranla az sayıda genişlemeye meyilli gözenek bulunmaktadır. Yaz aylarında vücuttaki terin artışına bağlı olarak gözenekler genişlemektedir. Bununla beraber uygulanan kozmetik ürünler, birtakım ilaçlar, fondötenler ve makyaj için kullanılan bazı ürünler gözeneklerin tıkanmasına yol açabilmektedir.

Gözenekleri Küçültmek İçin Neler Yapılabilir?

Gözenekleri küçültmek için, içeriğinde A vitamini bulunan ürünler, glikolik asit ve salisilik asit muhteva eden cilt soyucular, dermatologların kullandığı özel kimyasal etkisi bulunan soyucular ve doldurucu etkisi olan peeling ajanları kullanılabilmektedir. Bu tür ürünler, keratin hücrelerinin meydana gelmesini engelleyerek gözenek derinliğini azaltıp kolajen yapımını uyarır. Böylelikle gözeneklerin daralması ve çaplarının küçülmesi sağlanabilmektedir. Kremlerin etkisinin olmadığı durumlarda lazer terapi uygulaması önerilmektedir. Piyasada çok uygun fiyatlarla ulaşılabilecek gözenek temizleyici bantlar, küçük çaplı problemleri gidermek için işe yarasa da tıkanmış gözenekleri tam manası ile temizlediği söylenemez. Gözeneklerin tıkanmasını önlemek için sorun yaşanan bölgenin düzenli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Doğru kozmetik ürünler kullanılarak ciltteki yağ oranının dengelenerek ölü keratin hücreleri sorunlu bölgeden arındırılmalıdır. Bir dermatologla görüşülmeli ve deriyi soyarak bu işi yapabilen peeling ürünleri kullanılmalıdır.  Açık gözeneklere cerrahi olarak müdahale edilmesi mümkün değildir. Gözeneklerin sıkılaşması için en iyi sonuçların elde edildiği işlemler kimyasal peeling ve mikrodremabrazyondur. Bu tedavi yöntemleri cildin yüzeyindeki düzgünlüğü bozan çukurlukları ve izleri yumuşatarak daha güzel bir görünüm kazandırmaktadır.

 

Yorum Yapabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir